Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zamrazit cuketu a vyplatí se vůbec její mražení?
Zdroj: Pixabay

Cukety při teplém počasí a dobré zálivce rychle rostou a snadno se může stát, že nevíme, co si s velkou úrodou počít. Pak řešíme, jak nadúrodu uchovat na pozdější využití. Mražení je pouze jednou z více možností uchování cuket.

Pokud se chceme cuketami zásobit na delší období, necháme je raději lépe vyzrát na záhonech, budou pak trvanlivější. Cukety, které sklidíme velmi mladé, nám dlouho nevydrží a začnou se brzy kazit. Naopak starší a dobře vyzrálé cukety vydrží při dobrém uskladnění i několik měsíců. 

Jak mrazit cukety

Mražení cuket je jednoduché a rychlé. 

  • K mražení se hodí pouze mladé cukety, které by jinak dlouho nevydržely. Starší cukety mrazit nemusíme, protože vydrží i tak.
  • Úspornější je mrazit tepelně krátce upravenou a následně vychlazenou cuketu než syrovou cuketu. 
  • Cukety před mražením nakrájíme nebo nastrouháme. Z nastrouhaných cuket před mražením slijeme přebytečnou tekutinu.
  • Velká úroda cuket zabere v mrazničce hodně místa. Zvažte, jestli vám nebude prostor obsazený cuketou chybět.
Přebytek cuket lze uchovat i jiným způsobem. Starší a vyzrálé cukety jsou trvanlivé. Ostatní lze zavařit nebo z nich připravit hit poslední doby, cuketovou mouku. Následující video vám předvede jednu z možností uchování cuket.

 

 

Komentáře (1)

Manžel také pěstuje cukety, které máme rádi celá rodina a konzumujeme je na všechny možné způsoby, ale nejraději je máme jako cukeťáky (bramboráky). Na zimu je hlavně nakládám do kyselého nálevu anebo z nich dělám čalamádu s rajčaty, kterou dám do sklenice a zavařím. Pokud je velká úroda tak mi manžel pomáhá krájet a dávat je do sklenic, což děláme pod pergolou, kterou jsme si pořídili na www.growerstore.cz/.

Další tipy a triky