Domácí masové konzervy jsou vítaným rychlým obědem či večeří. Poradíme, jak zavařit bezpečně maso, které bude skvěle chutnat
Sterilace masa je na rozdíl od zeleniny náročnější. Maso podléhá velmi rychle rozkladu, proto se konzervuje dvojitou sterilací. Cílem sterilace je zneškodnění všech mikroorganismů, které se v potravině nacházejí. Toho lze dosáhnout pouze dlouhým působením vysokých teplot. Práce se ale vyplatí. Domácí masová konzerva plná šťavnatého měkkého masa se hodí k přípravě rychlého oběda nebo večeře.
Co konzervujeme
Konzervujeme nejčastěji maso hovězí, vepřové a zvěřinu, ale lze konzervovat i drůbež. Můžeme sterilovat svalovinu i vnitřnosti, a to syrové nebo předvařené (předpečené) nebo už hotová jídla (paštiky, sekaná, luncheon meat apod.). Maso se po porážce nechává vyzrát aspoň dva dny v chladnu. Na pulty obchodů se dostává maso už vyzrálé. Úzkostlivá čistota při zpracování je velmi důležitá a měla by být samozřejmostí.
Úprava masa
Čerstvé maso vykostíme, zbavíme úlomků kostí, šlach, chrupavek, blan, žilek a přebytečného tuku. Nakrájíme ho na přiměřené kusy, omyjeme a podle druhu konzervy buď syrové naskládáme do sklenic "masovek" (plechovek) nebo je předem tepelně upravíme vařením, dušením, uzením, pečením nebo smažením. Vždy osolíme, protože sůl je důležitý konzervant.
Vaření – stačí maso předvařit vložením do osolené vroucí vody a povařením. Část vývaru použijeme k přípravě omáčky. Maso pustí bohužel většinu chuti i výživných látek do vody.
Dušení – je pro domácí konzervy nejvhodnější. Maso dusíme na malém množství tuku nebo vody. Dušení ukončíme, když po nabodnutí z masa nevytéká červená tekutina. Pozor na cibuli, často v konzervách kvasí.
Pečení – pečením se vytvoří typické zbarvení a vůně i chuť, ale následnou sterilací se tyto vjemy značně oslabí. Maso předpékáme jen na ¾, aby po říznutí z něj nevytékala červená tekutina.
Smažení – nevhodné je sterilovat obalené smažené maso. Plátky neobaleného masa smažením v horkém tuku a následnou sterilací tak jako u pečení přijdou o část barvy a vůně.
Uzení – ke sterilaci je vhodné maso uzené delší dobu ve studeném kouři nebo naopak kratší dobu v horkém kouři. Zchladlé maso krájíme na kusy a skládáme do sklenic (plechovek).
Sterilujeme bezpečně
Kusy masa, musí končit 3-4 cm pod okrajem sklenice nebo plechovky, zalijeme osolenou vodou nebo vývarem tak, aby bylo zcela ponořeno. K neuzenému masu je vhodné přidat lžíci mletých vařených kůží nebo zalít vývarem z kůží. Sklenice nebo plechovky dobře uzavřeme.
Plechovky vaříme zcela ponořené ve vodě, sklenice v zavařovacím hrnci. Voda v hrnci musí vařit po celou dobu. Vaříme 2 hodiny, necháme v pokojové teplotě do druhého dne mimo hrnec a po 24 hodinách sterilujeme stejným způsobem 1 hodinu. Plechovky (sklenice) vyjmeme a necháme zchladnout. Uložíme v chladnu, suchu a temnu (studený sklep).
Domácí konzervy nedoporučujeme skladovat déle než 1 rok. POZOR! Obsah konzervy se zdeformovaným nebo vybouleným víčkem je životu nebezpečný.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku
Jak na uzení masa v domácích podmínkách. Vyžaduje to udírnu s teploměrem a dodržení několika zásad, aby výsledek byl perfektní
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Komentáře
25. 9. 2022 08:37