Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Domácí masové konzervy jsou vítaným rychlým obědem či večeří. Poradíme, jak zavařit bezpečně maso, které bude skvěle chutnat
Zdroj: Toprecepty.cz

Sterilace masa je na rozdíl od zeleniny náročnější. Maso podléhá velmi rychle rozkladu, proto se konzervuje dvojitou sterilací. Cílem sterilace je zneškodnění všech mikroorganismů, které se v potravině nacházejí. Toho lze dosáhnout pouze dlouhým působením vysokých teplot. Práce se ale vyplatí. Domácí masová konzerva plná šťavnatého měkkého masa se hodí k přípravě rychlého oběda nebo večeře.

Co konzervujeme

Konzervujeme nejčastěji maso hovězí, vepřové a zvěřinu, ale lze konzervovat i drůbež. Můžeme sterilovat svalovinu i vnitřnosti, a to syrové nebo předvařené (předpečené) nebo už hotová jídla (paštiky, sekaná, luncheon meat apod.). Maso se po porážce nechává vyzrát aspoň dva dny v chladnuNa pulty obchodů se dostává maso už vyzrálé. Úzkostlivá čistota při zpracování je velmi důležitá a měla by být samozřejmostí.

Úprava masa

Čerstvé maso vykostíme, zbavíme úlomků kostí, šlach, chrupavek, blan, žilek a přebytečného tuku. Nakrájíme ho na přiměřené kusy, omyjeme a podle druhu konzervy buď syrové naskládáme do sklenic "masovek" (plechovek) nebo je předem tepelně upravíme vařením, dušením, uzením, pečením nebo smažením. Vždy osolíme, protože sůl je důležitý konzervant.

Vaření – stačí maso předvařit vložením do osolené vroucí vody a povařením. Část vývaru použijeme k přípravě omáčky. Maso pustí bohužel většinu chuti i výživných látek do vody.

Dušení – je pro domácí konzervy nejvhodnější. Maso dusíme na malém množství tuku nebo vody. Dušení ukončíme, když po nabodnutí z masa nevytéká červená tekutina. Pozor na cibuli, často v konzervách kvasí.

Pečení – pečením se vytvoří typické zbarvení a vůně i chuť, ale následnou sterilací se tyto vjemy značně oslabí. Maso předpékáme jen na ¾, aby po říznutí z něj nevytékala červená tekutina.

Smažení – nevhodné je sterilovat obalené smažené maso. Plátky neobaleného masa smažením v horkém tuku a následnou sterilací tak jako u pečení přijdou o část barvy a vůně.

Uzení – ke sterilaci je vhodné maso uzené delší dobu ve studeném kouři nebo naopak kratší dobu v horkém kouři. Zchladlé maso krájíme na kusy a skládáme do sklenic (plechovek).

Sterilujeme bezpečně

Kusy masa, musí končit 3-4 cm pod okrajem sklenice nebo plechovky, zalijeme osolenou vodou nebo vývarem tak, aby bylo zcela ponořeno. K neuzenému masu je vhodné přidat lžíci mletých vařených kůží nebo zalít vývarem z kůží. Sklenice nebo plechovky dobře uzavřeme.

Plechovky vaříme zcela ponořené ve vodě, sklenice v zavařovacím hrnci. Voda v hrnci musí vařit po celou dobu. Vaříme 2 hodiny, necháme v pokojové teplotě do druhého dne mimo hrnec a po 24 hodinách sterilujeme stejným způsobem 1 hodinu. Plechovky (sklenice) vyjmeme a necháme zchladnout. Uložíme v chladnu, suchu a temnu (studený sklep).

Domácí konzervy nedoporučujeme skladovat déle než 1 rok. POZOR! Obsah konzervy se zdeformovaným nebo vybouleným víčkem je životu nebezpečný.

Komentáře

Super návod pro začátečníka. Díky

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky