Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Žádná zavařovací sezóna se neobejde bez zpracování okurek. Zatímco jedni je milují jedině čerstvě utržené, jiní nedají dopustit na okurky zavařené ve sladkokyselém nálevu. Zavařte okurky tak, aby zůstaly lahodně křupavé.

Sterilované okurky jsou nejlepší, pokud jsou pořádně křupavé. Jak ale docílit dokonalé křupavosti po celou dobu jejich skladování? V následujících tipech jistě naleznete dostatek inspirace a sklenice okurek budou mizet rychleji, než byste chtěli.

Jak docílit křupavě zavařených okurek

Křupavé kyselé okurky patří mezi vyhledávané české delikatesy.
  1. Základem pro křupavé okurky je jejich stav i velikost. Zdravé a pevné okurky ve velikosti 6–11 cm si zachovají svou chuť i žádanou křupavost.
  2. Křupavost okurek zachová mořská nebo himalájská sůl, ale také sladidlo sacharin. Naopak nevhodná je sůl s přidaným jódem, kvůli kterému měknou.
  3. Po uplynutí doby požadované ke sterilizaci ihned vyjměte sklenice ze zavařovacího hrnce (či jiné nádoby) a nechte volně vychladnout.
  4. Okurky můžete také ochladit - zavařené sklenice vložte do nádoby s horkou vodou a postupně přilévejte vodu studenou (ne na sklenice, aby nepraskly).
  5. Pozor dejte také na poměry surovin k přípravě láku. Přílišné množství octu v nálevu totiž zapříčiní nechtěné měknutí okurek.
  6. Čerstvé listy vinné révy, višně, rybízu nebo křenu přidané do sklenic taktéž pomáhají k zachování křupavosti, a to díky vysokému obsahu taninů.

Nezapomeňte nechat okurky v nálevu odpočinout minimálně tři týdny, aby se chutě zeleniny, koření a láku dokonale propojily.

Vyzkoušejte oblíbené milotické okurky bez vařeného nálevu, tato příprava je vhodná i na malé množství okurek z vaší úrody:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář