Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Když začnou růst václavky, tak na ně vyrazíme rovnou s pořádným košíkem. Jenže co si pak počít s velkým úlovkem?
Zdroj: Pixabay

Václavky jsou velmi oblíbenou houbou k zavařování. Z lesa si jich můžeme donést dostatek, ale nesmíme propásnout správnou dobu, kdy jsou pevné, zdravé a kvalitní. Bývá to kolem 28. září, na svátek sv. Václava.

Václavky zpracujeme co nejdříve, není to vhodná houba k mražení ani sušení, ale na zavařování je skvělá a ceněná. Hříbky jsou sice hříbky, ale najít je není tak jednoduché - na rozdíl od václavek, kterým se daří v listnatých i smíšených lesích. Rostou v početných rodinkách kolem pařezů a kořenů stromů.

Václavky dobře očistíme, k zavařování jsou vhodné pěkné a pevné kloboučky mladých hub. Do hrnce dáme vařit dostatek osolené vody. Václavky v ní vaříme důkladně asi půl hodiny, jejich tuhé kloboučky to potřebují, jinak budou špatně stravitelné. Během té doby sbíráme tvořící se pěnu. Po uvaření houby několikrát propláchneme chladnou vodou a necháme okapat.

Jak václavky zavařit

Uvařené houby rovnáme do skleniček a můžeme je proložit zeleninou - tužší druhy zeleniny předem tepelně upravíme. Houby doplníme pikantním kořením (pepř, nové koření, bobkový list, hořčičné semínko), lze přidat i chilli papričky. Zalijeme sladkokyselým nálevem a zavaříme klasickým způsobem
Z václavek také můžeme připravit jednoduchý houbový guláš, k inspiraci nám poslouží názorné video:

 

Další tipy a triky