Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Šroubovací sklenice mají na obalu i víčku závit, kterým se obsah neprodyšně uzavře. Neprodyšnost může mít ale i nevýhodu v tom, že při zavařování nemůže rozpínající se plyn pod víčkem uniknout, zavařenina není správně uzavřená a kazí se. Lze tomu snadno předejít.

Nesprávně zavařenou sklenici poznáme tak, že víčko se prohýbá a na poklep zní dutě. Předejdeme tomu poměrně jednoduchou vychytávkou. Šroubovací sklenice zavařujeme v páře, nebo suchým horkem (trouba), zcela nevhodná je myčka nádobí i autokláv (ponoření sklenic ve vodě).

Jak zavařovat ve šroubovacích sklenicích

Potřebujeme chňapky, protože budeme manipulovat s horkými sklenicemi.

  • Po naplnění sklenic (1–1,5 cm pod okraj) víčko jenom lehce přitáhneme.
  • Sklenice musí být uložené svisle.
  • Okamžitě po ukončení sterilace víčka rukama v rukavicích pevně dotáhneme.
  • Kašovité zavařeniny (marmelády, kečupy apod.) za horka uzavřeme pevně hned po naplnění a otočíme na víčko, aby se teplem vysterilovalo. Plníme je jen 0,5 cm pod okraj pomocí nálevky na sklenice.
Jako inspiraci nabízíme videorecept na cuketové zelí, které mimo sezónu jistě rádi využijete.

 

Komentáře (4)

Marek007: Vodní lázní je myšleno ponoření celých sklenic ve vodě. Upravím v textu, děkuji.

Tedy já to osobně zavařuji úplně vše, včetně vepřovek a zásadně používám šroubovací sklenice. Ovšem nikdy jsem nepřišel na to, že ve vodní lázně, v mém případě, v zavařovacím hrnci po babičce, je to špatně. Mám plnou špíz a děláme si i kečupy a ljutenice na maso ale ještě se mi nic, až na drobné výjimky, kdy netěsnilo víčko, nezkazilo. Tak nevím, protože tento článek říká opak. Já spíš tvrdím, že člověk si musí osvojit takovou intuici, protože dělat vše bezhlavě podle receptu je holý nesmysl.

Marast: Nerozumím Vašemu komentáři. Víčka pro zavařování jsou vyráběna z materiálů (kov, sklo) schopných odolat vysokým teplotám i kyselinám v nálevu nebo ovoci. Jsou garantována jako zdravotně nezávadná.

Otočit cokoliv, co zavářím víčkem vzhůru = mnohem větší výluhy z víčka do zavařeniny... Mňááám :-Q. Jasně, měly by to být materiály vhodné pro styk s potravinami, ale i tak jsou povoleny lecjaké škodlivé chemikálie, byť třeba v množství menším než malém...

Další tipy a triky