Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Začínající podzim přináší zahrádkářům celou řadu úkolů, a ty je potřeba stihnout dříve, než začne venku mrznout. Celer patří mezi choulostivé druhy zeleniny, které je potřeba včas sklidit. Možná vám připadá, že silné rostliny ochlazení zvládnou, ale opak je pravdou.

Celer je chuťově výbornou zeleninou a k využití se skvěle hodí podzemní část i aromatické listy. Celer má velmi dlouhou vegetační dobu, ale přitom je citlivý na chlad. Rostliny pěstujeme obvykle z koupených sazenic, které do volného záhonu vysazujeme teprve tehdy, když už nehrozí přízemní mrazíky - tedy až v polovině května. Ti zdatnější pěstitelé si mohou sazeničky předpěstovat sami.

Co si počít s celerem na podzim

Když se ochlazuje, je důležité myslet i na celer. Péče o něj v průběhu sezóny není úplně jednoduchá, rostliny potřebují výživnou půdu a také dostatek vláhy. V chladnějších oblastech se mu nejlépe daří ve fóliovníku, tedy alespoň pokud ho chceme vysadit dříve než v polovině května, aby do podzimu řádně vyrostl.

  • Když končí sezóna s příjemným počasím (dříve než přijdou ranní mrazíky), nastává čas k vyrytí celeru. Rostliny vyryjeme rýčem nebo rycími vidlemi, jejich nať jednoduše ukroutíme a rostlinami opatrně zatřepeme (případně lehce bouchneme o zem), aby odpadla přebytečná zemina.
  • Nejjednodušší způsob dlouhodobého skladování je mražení, celer pak používáme podle potřeby. Výborný je do bramborového salátu i do polévek, ale uplatnění je samozřejmě daleko širší.
  • Možná byste rádi celer uchovali v syrovém stavu. Vyplatí se to alespoň u části úrody už proto, že např. celerové pomazánky chutnají přímo úžasně. Po sklizni si některou alespoň jednou připravte.
  • Celer můžete skladovat tak, jako to dělaly naše babičky - v chladném sklepě ve vlhkém písku, případně jej lze uložit do krechtu.
  • Několik dnů po sklizni celer vydrží i "jen tak", nejlépe v ledničce. Počítejte ale s tím, že bude pomalu sesychat a ztrácet na kvalitě.
  • Ani nať celeru nelikvidujte, má výbornou chuť a skvěle obohatí polévky, zapékané pokrmy, karbanátky, guláše i další jídla. Nať buď zmrazte nebo usušte, můžete ji také naložit do soli nebo zpracovat na domácí vegetu, v tom případě ji smíchejte s dalšími druhy zeleniny. Zásoba celerové natě se rozhodně vyplatí, i když ji budete přidávat do jídel jen v malém množství, protože je výrazná.

Na závěr pro vás máme ještě malý "poklad" - recept na výtečnou celerovou pomazánku. Pokud jste ji zatím neochutnali, neváhejte a vyzkoušejte. Tato lahůdková pomazánka již získala mnoho příznivců.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky