Jak zpracovat arónii? Výrobky z černého jeřábu jsou překvapivě chutné
O arónii je známo, že její plody jsou velmi prospěšné pro naše zdraví, jenže mnozí z nás k nim po jejich ochutnání ztratí veškeré sympatie, to je však velká škoda. Na arónii si můžete při správném zpracování opravdu pochutnat. Máme pro vás několik tipů, jak si s plody poradit.
Arónie (temnoplodec, černý jeřáb) patří mezi užitkové dřeviny, které se dají snadno pěstovat na zahradě. Tuto dřevinu lze pěstovat buď jako keř nebo stromek. Keř se snadno sklízí, ale na stromek budete časem potřebovat žebřík. Arónie přináší poměrně spolehlivou úrodu, která je ohrožena hlavně ptactvem. Ptáci mohou plody velmi rychle sklidit, pokud je nepohlídáte. Arónie je nejen užitečná, ale i okrasná - na jaře jemnými světlými květy, později plody, které se pozvolna zbarvují, na podzim se krásně vybarví i listy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak sklízet arónii
- Plody arónie, které budete hned zpracovávat, můžete sklízet po kuličkách. Jde to velmi rychle a ušetříte si práci s pozdějším obíráním z kranečků. Doma je jen rychle propláchnete studenou vodou a zpracujete podle zvoleného receptu. Při rychlém postupu z plodů zbytečně neodtéká šťáva.
- Pokud sklizené plody nemáte čas hned zpracovat, skliďte je určitě v celých kranečkách. Rozložené na bedničkách vám několik dnů vydrží, nicméně budou sesychat a může se stát, že se některé kranečky začnou kazit (plesnivět). Zpracování zbytečně neodkládejte.
- Máte obavy, že vám arónii sklidí ptáci dříve, než se ke sklizni dostanete sami? V tom případě můžete keřík přikrýt třeba starší záclonou nebo netkanou textilií, aby ptáci k plodům nemohli.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak zpracovat arónii
Možná vám plody arónie příliš nechutnají kvůli jejich mírné trpkosti, ale při správném zpracování si na nich opravdu pochutnáte. Máme pro vás několik tipů na jejich využití.
- Smoothie: Plody arónie (čerstvé nebo mražené) můžete přidávat do smoothie po libosti. Výborná je kombinace s banány, mlékem (třeba sójovým) a trochou medu na přislazení. Arónie nápoj krásně zbarví a trpkost se ztratí.
- Mražení: Plody arónie se velmi dobře mrazí a pokud jim přijdete na chuť (třeba do smoothie), budete je pak mít jednoduše uložené stále po ruce. Arónii lze použít na litou buchtu (stejně jako např. rybíz), do jogurtu nebo na ozdobení kaší.
- Plody v cukru: Arónii lze zasyrova promíchat s cukrem (nebo s medem) a uložit v menších skleničkách do ledničky. Vydrží několik týdnů. Podobně se zpracovává i černý rybíz.
- Pečený čaj: Arónie mu dá opravdu skvělou chuť a barvu.
- Marmelády a džemy: Chutnají s arónií pikantně a mají krásnou barvu.
- Kompoty: Arónii můžete zavařit a využít pak např. na posypání koláčů nebo do jogurtu.
- Sušení: Arónie se velmi snadno suší, nejlépe v elektrické sušičce. Využít ji pak můžete např. do ovocného čaje nebo třeba do perníku na plech (podobně jako rozinky).
- Likéry: I to je možnost, se kterou mnozí z nás rádi experimentují.
- Sirupy: Jejich chuť je báječná, doporučujeme především sirup připravený zastudena, který zachovává cenné vlastnosti arónie. Sirup se nekazí a vydrží v chladném prostředí i déle než jeden rok. S postupem výroby vás seznámí následující článek:
Arónie je vlastně takový malý poklad v zahradě. Znáte nějaké další tipy a ověřené možnosti, jak plody arónie zpracovat? Budeme rádi, když je nám i našim čtenářům napíšete.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
10 tipů pro výběr elektrické sušičky potravin: Správná volba se vyplatí
Nechybí vám na zahradě arónie? Hvězda domácích sirupů se vejde do každé zahrádky a pěstování snadno zvládne i začátečník
Arónie je nejen krásná, ale i ceněná pro hodnotné plody, které se dají zpracovat různými způsoby
Komentáře