Jak zpracovat moruše. Chutné, ale méně známé ovoce si zaslouží více pozornosti
Moruše dozrávají od června do července na keřích nebo stromech, které můžeme pěstovat na našich zahradách. Vyhovuje jim slunečné místo, některé z odrůd jsou choulostivější. Oblíbenější jsou dřeviny s tmavými plody, ale chutné jsou i světlé (bílé) plody.
Pěstování moruší není náročné - stromy nevyžadují žádný zvláštní řez, jen upravovat korunu podle potřeby a prostoru, ve kterém rostou. Plody moruší, zvláště ty tmavé, připomínají vzhledem i chutí ostružiny, případně maliny. Úroda je mimořádně bohatá a přináší velkou výhodu - postupné dozrávání plodů, což znamená, že si je můžeme dopřávat přibližně měsíc od začátku sklizně. A jakou mají moruše chuť? Především výrazně sladkou, proto mohou sloužit jako přírodní sladidlo.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak sklízet moruše
Máme pro vás několik tipů:
- Vzhledem k tomu, že moruše dozrávají postupně, musí se sklízet probírkou.
- Sklízíme plody zcela zralé, které jdou snadno trhat. Na trhání nezralých plodů musíme vyvinout větší úsilí. Nedostatečně zralé plody nemají dobrou chuť a po natrhání "nedojdou". Naopak přezrálé plody samy opadávají a brzy se kazí.
- Sklizeň zralých moruší si můžeme usnadnit. Pod strom natáhneme plachtu a moruše setřepeme (na pomoc při třepání si lze vzít hrábě), pak je pomocí plachty sesypeme. Setřepané moruše je potřeba přebrat - zbavit drobných větviček a nečistot. Po pádu bývají také trochu otlučené a o to rychlejší musí být zpracování. Setřásání moruší opakujeme vždy po několika dnech.
- Moruše sklízíme do kyblíků nebo jiných nádob. Košíky nejsou příliš vhodné.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak zpracovat plody moruší
Plody jsou chutné a jejich zpracování snadné.
- Moruše mají maličkou stopečku, která většině strávníků nevadí, ale pokud vám vadí, musíte ji odstranit. Při přípravě marmelády se stopeček zbavíme pomocí odšťavňovače nebo povařením plodů a jejich jednoduchým protlačením přes síto.
- Plody jsou chutné zasyrova. Můžeme je jíst "jen tak", zdobit jimi kaše a poháry, přidávat je do ovocných salátů a do jogurtu. Vhodné jsou spolu s dalším ovocem do smoothie.
- Plody lze zpracovat více způsoby, přičemž efektnější jsou tmavé moruše. Dají se využít obdobně jako jiné ovoce např. do koláčů nebo kynutých knedlíků.
- Hodí se na výrobu šťáv, marmelád i povidlí.
- Moruše se velmi snadno suší v elektrické sušičce a pak se dají používat jako sladidlo.
- Plody také můžeme mrazit a po rozmražení používat např. do jogurtu.
- Tip: Když moruše zpracujete s chuťově výraznějším ovocem např. rybízem, bude výsledná chuť velmi příjemná. Moruše samy o sobě jsou "jen" sladké.
Máte ještě další tipy nebo zkušenosti se sklizní a zpracováním moruší? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentáře pod článkem.
Komentáře