Co připravit z rajčat. Hodí se na saláty, k vaření i zavařování
Rajská jablka (rajčata, tomaty) může pěstovat téměř každý. Existuje jich nespočet druhů od keříčkových, skleníkových, tyčkových přes polní a divoká až po balkonové mini. Existuje i mnoho barevných kultivarů od zelených žíhaných až po temně fialové. Jsou to rostliny teplomilné, potřebují dostatek vláhy, a přitom suchý vzduch. Rajčata se skvěle uplatní v teplé i studené kuchyni, na zdobení a zavařování. Nejznámější zavařenina z rajčat je kečup.
Rajčata obsahují asi 94 % vody, cukry, organické kyseliny, pektiny, vlákninu, něco bílkovin. Z vitaminů je to hlavně vitamin C, karoten a vitaminy skupiny B, z minerálů hlavně draslík, sodík a hořčík. Nezralé plody obsahují jed solanin, proto je konzumujeme jen v malých dávkách a nedoporučují se těhotným ženám a malým dětem.
Rajče má řadu cenných ochranných vlastností, pomáhá při dně, revmatismu, chorobách krevního oběhu a ledvinových chorobách, má vliv i na krvetvorbu. Rozmačkané plody se používají jako domácí pleťová maska. V rajčatech tepelně upravených je vysoké množství důležitého antioxidantu lykopenu.
Rajčata chutnají skvěle v omáčkách, na pizze, na těstovinách, zapečená s masem a se sýrem, ale třeba i syrová - například italská dobrota caprese z rajčat, mozarelly, balzamica a bazalky je toho…
Jak rajčata uchovat a zpracovat?
Rajčata nepatří do chladničky, ztratila by chuť a byla moučnatá. Plody, které nejsou zcela dozrálé, necháme dozrát na světle v pokojové teplotě. Úplně zelená rajčata málokdy dozrají, je lépe je zpracovat třeba do čalamády.
Ze zralých rajčat můžeme zamrazit dřeň (rozvařit, prolisovat), vydrží až 10 měsíců. Nebo je nakrájená třeba na plátky zmrazíme položená na tácku a po zmrznutí sesypeme.
Zralá rajčata můžeme i sušit, sušíme na slunci v proudícím vzduchu, v troubě s ventilátorem při asi 90 °C nebo v sušičce. V sušených rajčatech je až 10krát více antioxidantu lykopenu než v syrových.
Komentáře