Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Grilovat se musí umět. Je třeba něco vědět o mase i o grilu, se kterým pracujeme. Abychom zajistili dobře propečené maso, je třeba ho buď rozkrojit a podívat se, čímž ale riskujeme ztrátu šťávy, nebo vnitřní teplotu masa změříme sondou.

Teplotní sonda je velmi dobrým pomocníkem, ale byla by nám k ničemu, pokud nebudeme vědět, jaké teploty je třeba hlídat. Nejen u steaků, ale i u ostatních druhů masa je škoda ho příliš dlouhým grilováním vysušit. Jaké teploty tedy potřebujeme znát?

Jaká má být teplota masa při grilování

Ať už grilujeme plátky nebo, pomocí nepřímého grilování, celý kus masa v celku, měla by špička sondy být vždy uprostřed masa. Neměla by se však dotýkat kosti, která se prohřívá rychleji než maso. Údaje by pak byly zkreslené.

  • U hovězího masa se řídíme přáním strávníka, ten si může zvolit steak od mírně až po zcela propečený. Zde se pohybujeme mezi 48–92 °C.
  • Jádro vepřového masa by mělo dosáhnout minimální teploty 60 °C. Chceme-li z něj však mít trhané maso, je třeba ho propéct až do teploty 85 °C.
  • Drůbeží maso je citlivé na bakterie a tak, abychom měli jistotu, že se všechny zničí, propečeme maso na teplotu 70–72 °C. Pečeme-li celý kus v celku, měříme teplotu v jádru stehenního kloubu, protože se jedná o nejsilnější část drůbeže. 
  • U ryb poznáme propečenost tak, že jde lehce vytáhnout hřbetní ploutev. Teplota masa se pohybuje mezi 50–58 °C.
Abychom si na grilovaném mase pochutnali, je třeba vybrat prorostlejší kus masa. Tuk se během grilování vstřebá do masa a to pak bude příjemně šťavnaté. Dobrou volbou je tedy krkovice nebo masitější část bůčku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky