Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Výroba sýrů není příliš složitá, je však třeba na ni mít dostatek času a alespoň základní vybavení. V mnoha případech můžeme improvizovat a nahradit potřebné kultury již hotovými mléčnými výrobky a formu na sýr cedníkem.

Ze začátku to bude fungovat, ale pokud se sýraření budete chtít věnovat i dál, bez kultur, chloridu, syřidla a různých forem se neobejdete. V tomto článku si rozebereme základní druhy forem, protože každá se hodí na jiný druh sýra.

Jaké jsou druhy forem na sýry

Je vcelku jedno, jestli budete zpracovávat mléko kravské, kozí nebo ovčí. Každé má jiné složení a hodí se na jiné výrobky, ale formy zůstávají stejné.

  • Nejčastěji začínáme měkkým čerstvým sýrem, který není potřeba lisovat a odkapává se vlastní vahou. Formy na tyto sýry bývají kulaté, hranaté nebo třeba ve tvaru srdíčka. Forma je na bocích i dně děrovaná, aby mohla odtékat syrovátka. Během odkapávání je třeba sýry pravidelně ve formě otáčet.
  • Ze syrovátky můžeme vysrážet ještě ricottu, kterou necháme odkapat ve formě s drobnějším děrováním.
  • Polotvrdé a tvrdé sýry je třeba lisovat poměrně vysokým tlakem a tak jsou formy na ně z pevného plastu a mají víko. Mohou být opatřené i síťkou, díky které se sýr z formy snadněji vyndává.
  • Na oštěpek, který je ve tvaru válce, můžeme zakoupit speciální zdobenou dřevěnou formu, kterou rozložíme na dvě půlky, vložíme teplý sýr a formu stáhneme.

Z čerstvého mléka snadno připravíte i mnoho dalších výrobků, oblíbený je třeba jogurt nebo máslo. Velmi atraktivní je také domácí lučina, kterou si můžete vyrobit podle našeho receptu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky