Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Typická vůně perníčků souvisí s kořením, které se do nich dává. Můžeme si jednoduše perníkové koření koupit, nebo také trochu experimentovat a koření si sami namíchat. Poradíme, co do této směsi patří a co by v ní nemělo chybět.

K pečení perníčků patří typická vůně, která je odlišuje od jiných druhů těst, to platí nejen pro litý perník na plechu, ale i pro drobné tvary perníčků, které pečeme především na Vánoce nebo na Velikonoce. Pokud použijeme na kypření těsta kypřicí prášek do perníku, můžeme si být jisti, že obsahuje kromě kypřicí složky také vyváženou směs koření, která dá našemu perníku tu správnou vůni.

Sladké pečivo tmavě hnědé barvy, jehož původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Právě pepř dal vzniknout slovu perník, původně peprník. V dnešní době je typická směs skořice, hřebíčku,… Podívejte se na všechny perníčky.

Typická chuť a vůně perníčků

Do těsta na pečení perníčků potřebujeme především mouku, vajíčka, cukr, tuk, kypřicí prostředky, koření, případně ořechy a další suroviny podle jednotlivých receptů. Jeden balíček prášku do perníku je určený pro 0,5 kg mouky. Směsi koření do perníku si můžeme koupit od různých výrobců - obsahují obdobné druhy koření, ale namíchané v trochu jiném poměru.

Jaké koření dát do perníkového těsta

O správnou chuť se postará správný výběr. Jedná se o následující druhy koření:

Podívejte se také, v jakém poměru perníkové koření namíchat

Jak připravit koření do perníčků

Pokud si koření sami připravujeme, musíme ho dobře pomlít. Osvědčeným pomocníkem je elektrický mlýnek na kávu, který koření pomele na požadovanou jemnost během chvilky, navíc pro nás bez námahy. Pokud v koření zůstanou hrubší části, použijeme raději sítko. Při míchání směsi dáváme pozor, aby vůně některého koření nebyla příliš silná (např. hřebíčku) proti ostatním druhům. Kromě koření můžeme přidávat také citrónovou kůru.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Další tipy a triky