Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaký bude výsledný guláš, to záleží především na vstupní surovině, tedy na mase. Protože guláš vaříme dlouho a pomalu, nemusíme se bát vybírat i tuhé části masa, které bychom jinak jen těžko zpracovávali. Které to jsou?

Pokud vlastníte papiňák, rozhodně doporučujeme ho k přípravě guláše použít. Doba vaření se znatelně zkrátí a maso bude krásně šťavnaté a měkké. Ale i bez papiňáku jde uvařit vynikající guláš, jen to bude trvat podstatně déle. Pomoci může také pomalý hrnec.

Jaké maso vybrat na guláš

Klasický a tradiční guláš se vaří z hovězího masa. Guláš z vepřového masa nazýváme segedínský. Guláš ale připravíte i z jiných druhů mas, postup je přitom vždy stejný.

  • Rozhodneme-li se uvařit hovězí guláš, vybereme kližku, tedy sval z části nohou nad kolenem. Chybu neuděláme ani když zvolíme plec nebo krk. Ten ale obsahuje také tučnější části a je lepší tuk důkladně vykrájet.
  • Na vepřový, tedy segedínský guláš, vybereme opět plec a krkovici. Výhodou vepřového masa je, že je měkčí, a tak ho nemusíme vařit tak dlouho, jako maso hovězí.
  • Vynikající guláš je také ze zvěřiny. I zde ho uvaříme z plece, krkovice i kližky. Do guláše zužitkujeme i odřezky, kterých bývá při bourání celého kusu dostatek.
  • Není výjimkou ani guláš z králíka nebo drůbeže. U nich použijeme nejlépe stehna.

Oblíbené jsou i guláše z vnitřností. Do nich nejčastěji zpracujeme srdce, ledviny, játra i jazyk. Vždy je třeba maso i vnitřnosti odblanit a vykrájet tučné části. Jinak bychom uvařili guláš s velkým množstvím tuku, který by nebyl tak dobrý.

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli