Jaké rostliny pěstovat na zelenou nať. Máme pro vás přehled těch nejoblíbenějších
Naťová zelenina se na zahradě vyplatí. Kořenovou, košťálovou i plodovou zeleninu si můžeme koupit, ale zelené natě jsou nejlepší čerstvé a hodí se i do té nejmenší zahrádky. Dokonce je můžeme pěstovat i v nádobách a není nad to, když můžeme mít čerstvou svěží nať do polévek a na zdobení jídel stále po ruce.
Naťovou zeleninu jednoduše sklízíme podle potřeby, použijeme k tomu nůž nebo nůžky a cedník nebo jinou děrovanou nádobu, abychom vše snadno opláchli pod tekoucí vodou. Pěstujeme druhy, které máme nejraději a o kterých víme, že je budeme používat. Natě lze sušit, nakládat do soli i mrazit. Čerstvé jsou ale nejchutnější.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jaké rostliny pěstovat na zelenou nať
Máme pro vás výběr těch nejoblíbenějších. Pokud s pěstováním začínáte, mohl by se vám hodit.
- Naťová petržel: Je skvělá do polévek i na zdobení jídel studené kuchyně. Stejným způsobem využijeme i nať z kořenové petržele.
- Pažitka: Výborně chutná v česnečce, hodí se do tvarohové pomazánky i na zdobení smažených vajíček.
- Kopr: Je důležitý do koprové omáčky i polévky, také je nepostradatelný při zavařování okurek.
- Celer: Nať používáme na dochucování polévek, je vhodný do sušených polévkových směsí.
- Libeček: Oblíbené "maggi" ze zahrádky ochutí nejen polévky, ale i bramborová jídla, hodí se také pod maso i pod sojové kostky.
- Bazalka: Dá tu správnou chuť rajčatovým pokrmům, výtečně se hodí na pizzu a k jídlům italského stylu.
- Cibulová nať: V kuchyni používáme nať z cibule sazečky i nať z vytrvalé (mrazuvzdorné) cibule.
- Pórek: Dá všem jídlům výtečnou chuť. Hodí se k tepelné úpravě i k použití zasyrova.
- Česneková nať: Nať z mladého česneku chutná skvěle a používáme ji, dokud má svěží vzhled.
- Medvědí česnek: Brzy na jaře oceníme i tuto rostlinu, která nejenže roste ve volné přírodě, ale můžeme ji také pěstovat na zahradě.
- Majoránka: V mnoha polévkách je nepostradatelná. Pěstujeme ji jako jednoletku a několikrát za rok natě sestříháme a usušíme.
- Lichořeřišnice: Štiplavé listy této rostliny připomínají řeřichu nebo také křen. V kuchyni se uplatní, ale ještě více používáme její květy.
- Z bylinkové zahrádky: V kuchyni se výborně hodí i pěkné a zdravé listy z bylinek (např. dobromysl, koriandr, rozmarýn, saturejka, tymián, yzop). I když se bylinky pěstují hlavně na čaj, mnoho z nich využijeme při vaření nebo na zdobení podávaných pokrmů. Některé bylinky jsou vhodnější do slané kuchyně (např. šalvěj), jiné do sladké (máta, meduňka).
Zelené natě dodají našim pokrmům živiny i hezký vzhled. Ozdobená jídla daleko lépe chutnají a na pohled jsou lákavější. Vybírat je opravdu z čeho. Během chladného období roku leccos můžeme pěstovat v květináči nebo truhlíku a během sezóny si z mnoha rostlin připravujeme aromatická pesta - jednoduché ochucení pak budeme mít stále po ruce.
Komentáře