Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaké zelí se hodí na kvašení? Na výběru správné odrůdy záleží
Zdroj: Unsplash, Dan Cristian Paduret

Kvašené (kysané) zelí je velkou pochoutkou, na kterou nedají dopustit ani ti, kdo jinak zeleninu zrovna nemusí. Můžeme si ho buď po malých dávkách kupovat nebo sami připravit do zásoby. Je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Základem je dobře zvolená odrůda zelí.

Kvašené zelí výborně obohatí náš jídelníček, a to především v zimním období, když je pro nás přísun různých vitamínů sice velmi důležitý, ale ne tak jednoduchý jako během pěstitelské sezóny. Na podzim sklizenou zeleninu je potřeba nějak uložit, "zakonzervovat" a tím nejvhodnějším způsobem uložení zelí je nechat ho vykvasit.

Kvašené zelí vzniká díky mléčnému kvašení, což je přirozený proces, který nastává poté, co zelí nakrouháme, smícháme s malým množstvím soli (1 %), napěchujeme do sudů, uzavřeme a necháme stát v teplé místnosti. 

  • Průběh správného kvašení závisí na množství cukrů v zelí, přičemž vyšší obsah cukrů je žádoucí a důležitý.
  • Ke kvašení jsou velmi vhodné pozdní odrůdy zelí, které vynikají vyšším obsahem cukru. Zelí si buď sami vypěstujeme nebo koupíme podle doporučení farmářů.
  • Někdy se do zelí na kvašení přidává trochu cukru pro podporu kvašení, pokud ale použijeme správnou odrůdu, na kvašení doporučenou, není cukr potřeba.

Následující videorecept vám ukáže, jak připravit zelí do kvasné nádoby.

 

Další tipy a triky