Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Na trhu je cukr v několika hrubostech a začátečník má někdy problém se v nich vyznat a správně je použít. Ono to totiž není jedno, jiný cukr patří do cukroví, jiný do sněhu z bílků a zase jiný je vhodný na zavařování.

Použitím nesprávné hrubosti můžeme nechtěně pokazit něco, na čem nám záleží a znehodnotit vložené suroviny. Proto je lépe si předem nastudovat trochu teorie, aby náš příští moučník byl dokonalý. Uvidíte, že to není složité.

Kam použít jaký cukr

Cukr podle hrubosti rozlišují obchodníci na kostkový, krystal, krupici, moučkový a ještě jemnější pudrový nebo práškový. Každý má své specifické možnosti využití.

  • Kostkový cukr je český vynález (má pomník v Dačicích), dříve se totiž cukr prodával v homolích, ze kterých se odsekával a drtil podle potřeby. Používáme jej při stolování ke slazení hotových horkých nápojů (káva, čaj). Má různou velikost i tvar, které se mnohdy liší podle výrobců. 
  • Cukr krystal jsou hrubé krystalky cukru, které uplatníme v cukrových rozvarech, při výrobě domácích "medů", sirupů, kompotů, můžeme jej využít i ke slazení nápojů (rozpustí se rychleji než kostkový). Kvůli hrubosti se nehodí k pečení moučníků. Dobře se rozpouští, hodí se k přípravě karamelu.
  • Cukr krupice (dříve pískový) je jemnější než krystal a je velmi vhodný do šlehaných těst, na pěny nebo do bílkového sněhu. Drobné krystalky na sebe totiž dobře vážou vzduch, který pak pomáhá při pečení kypřit těsto. Je to nejuniverzálnější druh cukru, hodí se i do těst kynutých. Nehodí se ale do těst jemných, nepečených moučníků a do nevařených krémů, tam by drobné krystalky vadily při konzumaci.
  • Moučkový cukr se též někdy nazývá mletý, protože původně jej hospodyně mlely mlýnkem z kusů odseknutých z cukrové homole. Je jemnější než krupice, ale obsahuje drobné kousky, které někdy mohou vadit. Doporučujeme ho vždy přesít. Používáme jej do jemných, hlavně křehkých těst (cukroví, tartaletky apod.), krémů, k pocukrování upečených moučníků, slazení sladkých jídel (kaší, knedlíků atd.). Dobře přijímá jiné chutě, proto snadno doma vyrobíme vlastní vanilkový, citrónový, skořicový nebo bylinkový cukr.
  • Pudrový (práškový) cukr je milovaný především profesionálními cukráři, protože je obzvláště jemný. 
  • Ozdobný cukr asi vídáte na pečivu v obchodech. Jsou to sladké bílé drobečky, které i po upečení zůstanou bílé a křehké. Některé země jej mají v běžné nabídce pro cukráře, ale není vůbec složité jej připravit doma a mít v zásobě. Na našich stránkách najdete návod (granulovaný cukr) k jeho přípravě.

Začátečníci možná ocení videorecept na piškotové šlehané těsto, které se hodí na dorty, řezy, bábovku, ale i na obyčejný perník nebo bublaninu.

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli