Jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem? Liší se způsobem pěstování
Chřest je báječná jarní delikatesa, kterou je určitě zajímavé ochutnat. Chutí připomíná zelený hrášek, ale na talíři vypadá více noblesně. Jeho příprava obnáší především odstranění tuhých a dřevnatých částí, a poté krátké povaření. Vybíráte si mezi bílým a zeleným chřestem? Začátečníkům vysvětlíme rozdíl.
Rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem je ve způsobu pěstování, stručně řečeno - zelený chřest se pěstuje na světle a díky fotosyntéze je zeleně zbarvený, ale bílý chřest se pěstuje zakrytý zeminou, v hrůbcích, a proto je světlý. Podobného úkazu (vybělení) si můžeme všimnout na zahradě, když pampelišky nebo jiné rostliny rostou přikryté, bez přístupu světla.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem
Odlišnost se projeví v době sklizně, způsobu zpracování i v chuti.
- Bílý chřest je k dostání dříve, obvykle již v březnu. Oloupání je nutností a dřevnaté konce je potřeba odstranit. Potřebuje trochu delší var než chřest zelený (tj. 5–8 minut), vaříme ho s trochou soli, cukru a citrónové šťávy. Bílý chřest má jemnou, máslovou chuť, může být lehce nahořklý.
- Zelený chřest bývá k dostání od dubna do června, je křehčí, jeho chuť je svěží a výraznější. Stonky bývají méně dřevnaté, zelený chřest nepotřebuje oloupat nebo stačí sloupnout jen spodní třetinu. Vaříme ho šetrně (2–3 minuty), nejlépe v páře. Měl by zůstat pevný. Zelený chřest má výraznější a lehce nasládlou příjemnou chuť.
Chřest hned po uvaření zchladíme studenou vodou, nenecháme ho rozvařit.
Oba chřesty jsou chutné, vyzkoušejte je a posuďte sami, kterému příště dáte přednost.
Podle následujícího videa si můžete připravit lahodný chřest s omáčkou. Doporučujeme ochutnat.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře