Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chřest je báječná jarní delikatesa, kterou je určitě zajímavé ochutnat. Chutí připomíná zelený hrášek, ale na talíři vypadá více noblesně. Jeho příprava obnáší především odstranění tuhých a dřevnatých částí, a poté krátké povaření. Vybíráte si mezi bílým a zeleným chřestem? Začátečníkům vysvětlíme rozdíl.

Rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem je ve způsobu pěstování, stručně řečeno - zelený chřest se pěstuje na světle a díky fotosyntéze je zeleně zbarvený, ale bílý chřest se pěstuje zakrytý zeminou, v hrůbcích, a proto je světlý. Podobného úkazu (vybělení) si můžeme všimnout na zahradě, když pampelišky nebo jiné rostliny rostou přikryté, bez přístupu světla

Rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem

Odlišnost se projeví v době sklizně, způsobu zpracování i v chuti.

  • Bílý chřest je k dostání dříve, obvykle již v březnu. Oloupání je nutností a dřevnaté konce je potřeba odstranit. Potřebuje trochu delší var než chřest zelený (tj. 5–8 minut), vaříme ho s trochou soli, cukru a citrónové šťávy. Bílý chřest má jemnou, máslovou chuť, může být lehce nahořklý.
  • Zelený chřest bývá k dostání od dubna do června, je křehčí, jeho chuť je svěží a výraznější. Stonky bývají méně dřevnaté, zelený chřest nepotřebuje oloupat nebo stačí sloupnout jen spodní třetinu. Vaříme ho šetrně (2–3 minuty), nejlépe v páře. Měl by zůstat pevný. Zelený chřest má výraznější a lehce nasládlou příjemnou chuť. 

Chřest hned po uvaření zchladíme studenou vodou, nenecháme ho rozvařit.

Oba chřesty jsou chutné, vyzkoušejte je a posuďte sami, kterému příště dáte přednost.

Podle následujícího videa si můžete připravit lahodný chřest s omáčkou. Doporučujeme ochutnat.

Budeme rádi, když nám napíšete, který chřest máte raději. Bílý nebo zelený

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli