Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaký je rozdíl mezi kvasnicemi a kváskem? Společnou mají pouze základní funkci
Zdroj: Pixabay, Skitterphoto

Mnoho lidí si stále myslí, že kvasnice (droždí) jsou to samé co kvásek (kvas). Jde ale o něco zcela jiného, byť jednu základní funkci mají stejnou – zajistit kynutí těsta. Provedeme vás základními rozdíly.

Zatímco droždí si kupujeme v podobě kostek, seženeme ho v každém supermarketu a nelze ho množit, kvas si můžeme vypěstovat svépomocí a množit do nekonečna. "Kvásek" se zdrobněle říká nejen kvasu, ale také nakynutému droždí, pozor tedy na záměnu.

Kvas, známý jako kvásek

Kvas je složen pouze z mouky a vody. Jde o přirozený proces fermentace, tedy kvašení mouky. Obsahuje až 100 druhů bakterií a kvasinek, které jsou přítomny v obilném zrnu, ale také ve vzduchu. Ty se krmí škrobem a vytvářejí jako odpad oxid uhličitý, který kypří těsto. Kvašením vzniká kyselina mléčná spolu s kyselinou octovou - fungují jako konzervant, čímž zabraňují plesnivění pečiva.

Droždí neboli kvasnice

Droždí je průmyslově zpracovanou potravinou obsahující pouze jeden kmen vyšlechtěných kvasinek v koncentrovaném množství. Proto je droždí potřeba k přípravě těsta podstatně méně než kvásku. Droždí se krmí cukrem. Pečivo z něj je snadnější a rychlejší na přípravu oproti pečivu z kvasu, ale neobsahuje kyselinu mléčnou ani octovou, tudíž je pečivo náchylnější na plíseň.

Další rozdíly mezi kvasem a droždím

Jaké jsou další rozdíly mezi kvasem a droždím vám odhalíme v následujících bodech:

Pokud chcete koupit kvasový chléb, pozorně čtěte etikety v obchodech. Často je pod pojmem kvasový či kváskový chléb prodáván chléb z droždí, kdy je do chleba přidáno jen minimální množství kvasu, někdy i sušeného, který ale pečivo pouze ochutí. Pokud máte obavy z kváskování, vyzkoušejte domácí kmínový chleba s droždím podle našeho video-receptu.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky