Jedlé květy jsou krásnou ozdobou. Které jsou ty nejoblíbenější a jak je používat?
"Jedlá" zahrada je ideálem mnoha z nás a mít takovou zahradu není až tak náročné. Jen je potřeba mít jistotu a konzumovat pouze ty rostliny, které bezpečně poznáme. Až postupem času se naučíme poznávat další a můžeme si svůj "sortiment" rozšířit.
Konzumovat můžeme rostliny, které si sami vypěstujeme, i rostliny, které rostou planě v našem okolí. Sběr provádíme pouze v čistém prostředí, květy by měly být na začátku kvetení. Sbíráme je obvykle při pěkném a slunečném počasí. Květů nepotřebujeme mnoho a to, co nasbíráme, obvykle brzy spotřebujeme. Některé květy můžeme také sušit na přípravu čajů.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jedlé květy na naší zahradě
Před použitím květy obvykle ani neoplachujeme, ale vždy zkontrolujeme, aby v nich nezůstal hmyz.
- Z bylinkové zahrádky: Nejčastěji používáme oblíbené léčivé bylinky, které se hodí nejen na přípravu čajů, ale i na zdobení dezertů, nejrůznějších moučníků, salátů, polévek i jídel studené kuchyně. Může to být např. mateřídouška, brutnák, levandule, dobromysl, yzop, heřmánek, měsíček lékařský, pažitka, pupalka dvouletá.
- Planě rostoucí bylinky: Na zahradách nám rostou planě některé rostliny, jejichž květy můžeme bez obav používat. Je to např. pampeliška, sedmikráska, hluchavka, čekanka, plicník lékařský, česnek medvědí, violka vonná, divizna, jetel, pomněnka, maceška, chrpa.
- Dřeviny s jedlými květy: Oblíbené jsou i květy některých dřevin. Používáme např. květy černého bezu, lípy a šeříku.
- Okrasné květiny našich zahrad: Zajímavou skupinou jsou rostliny, které pěstujeme často jako okrasné. O některých mnozí z nás ani neví, že se mohou také jíst. Patří sem např. růže (okvětní plátky), lichořeřišnice, třapatka nachová a překrásné denivky.
Jak květy používat
Zacházíme s nimi opatrně, protože jsou křehké a jemné. Jen tak si zachovají svou něžnou krásu a pěkný vzhled.
- Květy používáme co nejdříve po utržení na zdobení obložených talířů, studených mís, chlebíčků i polévek. Hodí se k jídlům studené i teplé kuchyně.
- Můžeme je přidávat do zeleninových i ovocných salátů. Např. lichořeřišnice je velmi pěkně doplní.
- Mnoho květů může být překrásnou a něžnou ozdobou dortů, různých zákusků, dezertů, pohárů a moučníků. Zvlášť oblíbené jsou růže, fialky a sedmikrásky.
- Některé květy jsou velmi vhodné do bylinkových másel a do pomazánek. Příkladem je měsíček lékařský, který se postará o pěknou barvu.
- Mnohá poupata se používají k nakládání jako kapary (např. pampelišky a lichořeřišnice).
- Velké květy tykví a denivek jsou skvělé k plnění a zapékání.
- Další květy můžeme snadno nasušit a pak používat při pečení do těsta např. levanduli. Jiné ani sušit nemusíme a lze je smažit v těstíčku (příkladem jsou květy černého bezu nebo akátu).
- Oblíbené a populární jsou voňavé sirupy z některých květů (např. černý bez, šeřík, lípa, levandule) nebo šumivé limonády (černý bez, lípa).
- Jiné květy lze využít ke kandování. Vhodné jsou violky, šeřík a plátky růží.
- Drobné květy (např. fialky nebo sedmikrásky) jsou velmi pěkné a efektní při zmražení v kostkách ledu. Používají se pak na doplnění nápojů.
Komentáře