Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jehněčí maso v křesťanské teologii symbolizuje Ježíšovo sebeobětování jako "beránka Božího". Historicky jehněčí maso značí nástup jara, protože bylo jedním z prvních druhů masa dostupných po zimě. Jak jehněčí připravit?

Maso z mladého zvířete je měkké, křehké a šťavnaté. Má svoji specifickou chuť i vůni, je to delikatesa plná zinku, fosforu, vápníku a vitamínů D a B. Pozor, aby maso před servírováním nevychladlo. Chladnutím rychle tuhne, proto je dobré ho servírovat na teplých talířích.

Jak upéct jehněčí maso

Z masa je nutné odstranit všechny blány a tuk, protože právě v něm je přítomna specifická jehněčí vůně. Pokud máme maso ze staršího kusu zvířete, můžeme aroma utlumit máčením v mléce nebo použitím koření a bylinek jako je tymián, rozmarýn nebo česnek.

  • Den předem obalíme jehněčí hřbet ve směsi strouhanky, hořčice, rozmarýnu, tymiánu, petržele, soli a pepře. Necháme odpočívat v lednici do druhého dne.
  • Maso vyndáme z lednice tři hodiny před pečením, aby se dostatečně natemperovalo na pokojovou teplotu.
  • Hřbet vložíme do pekáčku a podlijeme zeleninovým vývarem a červeným vínem. Dáme péct do vyhřáté trouby na 200 °C.
  • Pečeme tak dlouho, aby byla vnitřní teplota masa 60 °C. Pokud nemáte k dispozici teplotní sondu, zvažte si maso a počítejte 25 minut pečení na 0,5 kg masa.
  • Po dopečení nechte maso odpočinout zakryté alobalem 10–15 minut.

Ať už je jehněčí maso na vašem stole běžnou surovinou, míváte ho jen o Velikonocích nebo ho nekonzumujete vůbec, zkuste pro tento rok vyzkoušet některý z mnoha našich receptů a připravte pro své blízké velikonoční hostinu se vším všudy. K pečenému masu se hodí dušené zelí a pro inspiraci přidáváme videorecept.

 

Komentáře

Další tipy a triky