Časté chyby při výrobě a pečení jidášů: Které to jsou a jak se jich vyvarovat
Jidáše jsou velikonočním pečivem, které se tradičně peklo tak, aby bylo připravené k jídlu brzy ráno na Zelený čtvrtek. Pečou se z tučnějšího kynutého těsta a hned po vytažení z trouby se potírají rozehřátým medem.
Sladké pečivo na velikonoční stůl
Jidáše, původně obřadní pečivo, dnes vnímáme hlavně jako krásnou velikonoční dekoraci a chutnou dobrotu, která skvěle doplní sváteční tabuli. Těsto na jidáše je tvárné a snadno se z něj tvoří pěkné tvary. Obvyklý tvar připomíná stočené provazy na památku tragické smrti Jidáše. Tento učedník zradil Ježíše, a když viděl, co způsobil, zoufale ukončil svůj život oběšením. Pečivu ale můžeme dát i jiné tvary např. zvířátek, miminek, pletýnek a mašliček.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při výrobě a pečení jidášů
Vybrali jsme ty nejčastější chyby, kterých se snadno můžeme vyvarovat:
- Máslo jsme rozehřáli do tekutého stavu: Těsto bude mít lepší konzistenci, když máslo před přidáním do těsta pouze necháme změknout, tzn. buď ho včas podáme z lednice, nebo ho do těsta nastrouháme. Náš další článek poradí, jak nechat rychle změknout (povolit) máslo.
- Těsto není řádně promíchané: Těsto na jidáše vyžaduje dobré a pečlivé prohnětení, jen tak bude pěkně hladké, pružné a tvárné, aby se z něho daly formovat vhodné tvary. Dobrými pomocníky při míchání těsta jsou buď domácí pekárna (program Těsto) nebo elektrický robot.
- Těsto kyne pomalu: Těsto na jidáše je tučnější a pokud jsme nepočkali na vzejití kvásku, bude kynutí trvat déle. Možná jsme do těsta použili příliš chladné suroviny, lepší je, když mají pokojovou teplotu. Tekutina do těsta by měla být vlahá (ale ne horká). Kynutí by mělo probíhat v teplém prostředí. Před tvarováním jidášů by těsto mělo svůj objem zdvojnásobit. Více poradí další článek - chyby při zadělávání kynutého těsta.
- Nedaří se nám pečení: Správně jidáše pečeme na plechu vyloženém pečicím papírem, vkládáme je do předem vyhřáté trouby a pečeme 15–18 minut při teplotě 170–190 °C. Pečivo se peče rychle, proto dáváme pozor, aby se nespálilo. Upečením získá pevnost, na povrchu zezlátne, zespodu ztratí vlhkost a mírně se vybarví. Pokud si nejsme jistí propečeností, jeden kousek na zkoušku rozlomíme.
- Upečené tvary jsou maličké, nenakynuté: Nejspíš jsme jim po vytvarování nedali dostatečný čas na dokynutí.
- Upečené jidáše nemají na pohled pěknou barvu: Před pečením je potíráme rozšlehaným vajíčkem (s troškou vody), při pečení se zbarví dozlatova. Díky potření medem hned po vytažení z trouby jidáše získají lesk a ještě hezčí vzhled.
- Upečené tvary jsme potřeli medem až po vychladnutí: Správně bychom měli jidáše potřít rozehřátým medem ihned po vytažení z trouby, dokud jsou horké. Budou pak mírně lepkavé. Čím později po vytažení je potřeme, tím budou lepkavější.
- Upečené jidáše nemají pěkné tvary: Možná jsme nepostupovali dobře. Po vykynutí těsto rozdělíme na malé kousky, po krátkém odpočinutí z nich vyválíme tenké válečky (dlouhé 20–25 cm a tenké jako malíček) a ty stočíme podle svého přání. S těstem se dobře pracuje a tvary po chvíli pěkně nabydou.
S přípravou těsta, tvarováním jidášů a jejich pečením vám nejlépe poradí názorné video:
Komentáře