Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kadeřávek patří k těm nejoblíbenějším druhům zeleniny, která dobře snáší mrazivé počasí. Mohutné a pěkně zkadeřené listy můžeme sklízet v průběhu celé zimy a používat zasyrova i po tepelné úpravě. Mráz jim dá jemnost a příjemnou chuť.

Kadeřávek plní na zahradě dvě funkce, přináší užitek a je krásný na pohled. Jeho zkadeřené listy, kvůli kterým se pěstuje, zaujmou svým neobvyklým vzhledem. Velkou výhodou jeho pěstování je nenáročnost. U kapust, které mají hlávku, máme zájem o její velikost tzn. správně velká hlávka je žádoucí. Jenže u kadeřávku nám až tak nevadí, jestli je menší či větší, listy jsou chutné pokaždé a právě ty mladší (nejvýše umístěné) jsou lepší než starší. Kadeřávek hlávky netvoří, ale roste do výšky

Kadeřávek na zahradě

Pokud s ním zatím nemáte zkušenosti, mohlo by vám pomoci několik rad.

  • Stejně jako jiné kapusty má kadeřávek rád výživnou půdu, přesto jeho nároky nejsou tak vysoké a úspěch při jeho pěstování mají i ti, kterým se jiné košťáloviny daří méně. 
  • V běžných zahradních podmínkách je nejjednodušší sklízet kadeřávek po listech podle potřeby, a to během celé pěstitelské sezóny až do následujícího jara. Brzy na jaře ještě začnou vyrážet mladé křehké lístky
  • Po sklizni listy co nejdříve zpracujeme, protože jinak začnou brzy vadnout.
  • Kadeřávek je ideální mít na zahradě, která je pro nás snadno dostupná, nejlépe hned u domu. Pokud se ale na zahradu během zimy nedostaneme, postupujeme stejně jako u jiné zeleniny - listy sklidíme na podzim, spaříme a zamrazíme pro použití během zimy.

Kadeřávek v naší kuchyni

Kadeřávek je nejlepší zpracovat vždy čerstvý.

Při zpracování kadeřávku lze využít recepty pro jiné odrůdy kapusty. Báječné budou např. kapustové karbanátky, které můžete vyzkoušet podle následujícího videa.

 

Komentáře

Další tipy a triky