Kandované ovoce je důkladně proslazené ovoce, které se vyznačuje dlouhou trvanlivostí a vysokým obsahem cukru. Dovede svým zbarvením a svou chutí dát nový rozměr našim svátečním pochoutkám, ačkoliv vzhledem k vysokému obsahu cukru a dlouhé přípravě se už nedá mluvit o obsahu prospěšných látek.
Kandované ovoce si koupíme hotové nebo si ho můžeme sami připravit. Pokud kupujeme hotové, vybíráme si buď jednodruhové nebo míchané, které je barevně a chuťově pestřejší.
Využití kandovaného ovoce
Kandované ovoce se dá konzumovat přímo nebo ho používáme jako surovinu pro sladké zákusky. Drobně nakrájené ovoce se přidává do těst a lze ho použít na zdobení hotových zákusků. Mezi oblíbenými dobrotami, do kterých patří kandované ovoce, zaujímají důležité místo biskupský chlebíček a vánoční štola. A další sváteční specialitou, ve které toto ovoce nesmí chybět, jsou marokánky.
Biskupský chlebíček se peče ve formě. Po vyklopení a zchladnutí se zdobí čokoládovou polevou. Kromě jemně pokrájeného kandovaného ovoce do chlebíčku přidáváme pokrájené vlašské ořechy nebo rozinky.
Podle oblíbených receptů našich uživatelů upečeme s úspěchem tuto pochoutku pro svou rodinu. Biskupský chlebíček navíc patří do sladkých dobrot, které můžeme připravit pro někoho blízkého jako milý dárek. Nebo ho můžeme vzít s sebou jako "příspěvek" k pohoštění, když jdeme na návštěvu - biskupský chlebíček se snadno zabalí, což usnadňuje manipulaci při přenosu.
Chystáme-li se péct vánoční štolu, i zde najde kandované ovoce své důležité uplatnění. Tato dobrota je totiž plná ořechů, rozinek a kandovaného ovoce. Pokud ji plánujeme jíst na Vánoce, je třeba mít na paměti, že bude potřebovat důkladné uležení (2 - 4 týdny), a proto ji pečeme s dostatečným předstihem. Během té doby se chutě pěkně promísí a rozloží. Výsledná pochoutka nás zaručeně potěší. Štola se bohatě zdobí cukrem. Upéct můžeme i variantu, do které se přidává tvaroh.
Velmi dobře chutná kandované ovoce, pokud je přidáme do různých tvarohových těst. Jemná vláčnost tvarohu dá příjemně vyniknout chuti kandovaného ovoce, které svými pestrými barvami zatraktivní každý zákusek. Tvarohové těsto používáme při pečení vánoček, mazanců a hodí se na pečení beránka.
Kandované ovoce lze přidávat do různých těst, patří určitě i do těch méně tradičních. Příkladem je těsto dýňové a banánové. Kandované ovoce je opět zajímavě vylepší a dochutí. Nemusíme se bát experimentovat. Pro zajímavou a netradiční inspiraci nam poslouží oblíbené recepty našich uživatelů.
Muffiny a jiné pečivo pro všední i sváteční příležitosti
Kandované ovoce jednoduše vylepší vše, kam ho přidáme. Používáme ho podobně jako rozinky nebo oříšky. Mělo by být nakrájené nadrobno a dobře promíchané s těstem, aby se správně rozmístilo po celé ploše pečiva. Muffiny s kandovaným ovocem získají na barevnosti a atraktivnosti, potěšíme jimi hlavně děti. Muffiny jsou oblíbenou specialitou dětských slavností a děti rády pomáhají při jejich pečení i zdobení.
Tato sladká dobrota je v mnoha rodinách na vánočním stole nepostradatelná. Suroviny se nejdříve povaří a pak se připraví na plech placičky, které se dopékají v troubě za mírné teploty. Nakonec se jedna strana dozdobí čokoládou a lahodná specialita je hotová. Marokánky jsou příjemně vláčné. Čokoláda, i když není nutná, marokánky ještě pozvedne na vyšší úroveň.
Kandované plody si můžeme připravit sami z různého ovoce nebo vhodné zeleniny podle dostupnosti a sezony. Během chladného období roku se při kandování zaměříme na citrusy, zázvor a dýně (Hokkaido). Můžeme vyzkoušet i mnoho dalších druhů ovoce.
Komentáře