Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rybíz byl nejčastěji pěstovaným drobným ovocem na zahrádkách našich babiček, dnes máme sice výběr ovocných druhů větší, ale rybíz má stále své důležité místo. Přináší spolehlivou úrodu i tehdy, když se jinému ovoci nedaří. Při sklizni je důležité odhadnout správně čas, kdy jsou kuličky rybízu správně zralé.

Kuličky příliš brzy sklizeného rybízu obsahují málo šťávy, jsou bledé a jejich chuť není valná. Rybíz je sice nakyslý i v době plné zralosti, ale na předčasně sklizeném si ani nepochutnáme. Jak správnou zralost poznat? S tím si jistě poradí i začínající pěstitelé. Máme pro vás několik tipů.

Kdy sklízet rybíz

Na našich zahradách pěstujeme různé odrůdy rybízu, jejichž plody se liší barvou (červený, černý, bílý) a také dobou dozrávání. Dobu zralosti navíc ovlivní oblast, ve které konkrétní keřík pěstujeme, a také počasí, které se může v jednotlivých letech mírně lišit.

  • Obvyklá doba dozrávání rybízu začíná koncem června a trvá přibližně do poloviny července. V té době je rybíz nejchutnější. 
  • Rybíz sklízíme, když jsou kuličky pěkně vybarvené a narostlé.
  • Někdy je potřeba sklízet rybíz probírkou. Nejprve sklidíme plody na horní části keře, ale plody na spodních výhonech (větvích) obvykle dozrávají později, zvláště pokud keříky nejsou dobře prosvětlené.
  • Většinou při sklizni sklidíme nejdříve hlavní část plodů, kterou použijeme na marmeládu nebo sirup. Rybíz na marmeládu by neměl být přezrálý, ale pokud ji nebudeme vařit hned, lze rybíz "provizorně" zmrazit, a marmeládu uvařit, až to bude možné. Něco z úrody také zmrazíme, rybíz se bude hodit do moučníků, kaší i do jogurtu. Menší část úrody ponecháme na keřích k průběžné konzumaci a k využití do různých moučníků během léta. 
  • Červený rybíz neopadává, ale drží se na keřících, jen postupně sesychá a plody již ztrácí na kvalitě. I takový rybíz lze použít na letní buchtu, a to někdy i v srpnu. To samé platí i pro rybíz bílý, který ale na moučnících tak pěkně barevně nevyniká, proto ho raději spotřebujeme do marmelády, třeba v kombinaci s angrešty nebo meruňkami.
  • Černý rybíz je nutné otrhat včas, obvykle začátkem července. Zralé kuličky začnou opadávat, plodů se pak stačí jen dotknout a už jsou na zemi. Černý rybíz je někdy nutné sklízet probírkou - i na jednotlivých kranečcích jsou některé plody plně zralé, jiné ještě nazelenalé.
Rybíz má v naší kuchyni různé možnosti uplatnění. Asi ho málokdo považuje za své nejoblíbenější ovoce, nicméně jím (např. v marmeládě) můžeme nastavit druhy ovoce, které jsou pro nás vzácnější, kromě toho oceníme i skvělé želírovací schopnosti rybízu. Přebytek rybízu lze velmi dobře využít např. na přípravu pečených čajů, a pokud další ovoce ještě nedozrálo, rybíz na vaření čaje "počká" v mrazničce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více