Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dostatek vláhy patří mezi nejdůležitější podmínky správného růstu naší zeleniny. Bez vláhy rostlina zakrňuje, listy jsou tuhé, někdy hořknou. Pro zalévání je nejvhodnější odražená nebo dešťová voda. Nesmí jí být málo ani moc, a musíme zvolit tu správnou denní dobu.

I malé děti se učí, že rostliny ke svému růstu potřebují světlo, živiny a vodu. Ale každý jistě viděl malé dítě s konvičkou, jak zalévá. Má z toho sice radost, ale efekt taková zálivka nemá. Jaká by měla být správná zálivka a kdy ji rostliny nejvíce potřebují?

Kdy zalévat zeleninu

Zeleninu dělíme do několika skupin (kořenová, košťálová, cibulová, lusková, listová a plodová zelenina), přičemž nároky každé skupiny jsou odlišné. Nejžíznivější je zelenina plodová a také košťálová. Nicméně právě plodová zelenina je náchylná na šíření plísní a správnou zálivkou můžeme jejich výskyt snížit.

  • Zálivka má být především vydatná a pravidelná.
  • Nevhodnou denní dobou k zalévání je parné poledne, kdy slunce svítí až nadmíru. Polední zálivka se obvykle rychle odpaří a na půdě se vytvoří škraloup.
  • Vhodnější jsou ranní nebo večerní hodiny. Tehdy má vláha více času se vsáknout ke kořenům. Při ranní zálivce listy rychle oschnou, při večerní si dáme více záležet, abychom je zbytečně nepolévali.
  • Zvlášť plodovou zeleninu je vhodnější zalévat ráno. Zaléváme ji přímo ke kořenům, listy se snažíme nepolévat. Nicméně nepodaří se to vždy a při ranní zálivce na nich voda brzy oschne. Při večerní zálivce jsou listy déle mokré, což z hlediska houbových chorob není ideální.
  • Při výsadbě nových sazenic má večerní zálivka své výhody. Vláha umožní kořenům snazší a rychlé ujmutí, proto když rostliny vysadíme večer a důkladně je zalijeme, mají velkou šanci na zdárný růst. Polední výsadby za teplého počasí, i když důkladně zalité, se většinou nevyplatí.
  • Obecně řečeno potřebuje zelenina nejvíce vláhy na počátku růstu (po výsadbě) a potom během narůstání plodů, hlávek nebo podzemních částí (kořenů, bulev). 
  • Zálivka by měla půdu dostatečně prosáknout, aby se dostala až ke kořenům rostlin. Raději zaléváme méně často, ale důkladně.

Zalévat můžeme klasicky konví nebo pohodlněji hadicí. Vhodné je využít dešťovou vodu, chytanou do sudů z okapového systému.

Podívejte se na 8 tipů pro úsporné zalévání a také jak připravit populární hnojivou zálivku z kopřiv.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více