Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Klíčky (naklíčená semínka) jsou vlastně malým zázrakem, který máme na dosah pro každodenní používání. Na náš stůl patří hlavně v zimním období, když víme, že jsou živiny a vitamíny v přirozené podobě tolik potřebné, ale zároveň méně dostupné.

Možná máte zkušenosti s pěstováním semínek na zahradě, ale i pro ty, kdo zahradu nemají, je celoročně na dosah malá zahrádka za oknem. Pěstování klíčků je snadné, zábavné a levné. Úspěch na sebe nenechá dlouho čekat, narostlé klíčky sklízíme již za několik dnů.

Co se hodí k nakličování

Záleží na vašich preferencích, s klíčením si poradí každý a výběr vhodných semínek je široký (luštěniny, obiloviny, zelenina). Přesto jsou ale některá semena, která se nakličují snadněji a získala si větší oblibu. Vyzkoušejte především nakličování fazolek mungo, které jsou po naklíčení na pohled velmi efektní, výborně se nakličuje také obyčejná čočka a vyzkoušet můžete dát klíčit i semínka ředkviček nebo vojtěšky. Podstatné je, že semena nesmí být chemicky mořená. Jistě potěší, že v obchodech (především zahrádkářských) je velký výběr semínek, která jsou k nakličování přímo určená.

Jak nakličovat semena

Semínka potřebují ke klíčení především vodu, jakmile ji mají, začnou v nich velmi rychle probíhat důležité procesy

  1. Semínka nejprve dáme do cedníku (sítka) a propláchneme pod chladnou vodou. Potom je přendáme do misky, sklenice nebo jiné nádoby a zalijeme čistou studenou vodou, ve které je necháme bobtnat. 
  2. Větší semena k namáčení potřebují o něco více času než drobná. Obvykle je nejlepší semena nechat namočená přes noc, menší jen několik hodin.
  3. Namočená semínka znovu propláchneme. Proplachování je důležité v průběhu celého nakličování, protože bez něj by semena snadno začala plesnivět. Obvyklá četnost proplachování je 2–3 krát během dne.
  4. Při dalším postupu sice semínka potřebují ke klíčení vlhko, bez vláhy by zaschla, ale zároveň by už neměla být ve vodě ponořená. Když slijeme vodu, můžeme semena jednoduše nechat v misce, sítku nebo ve sklenici a občas je propláchnout chladnou vodou. S okapáváním to ale nepřeháníme.
  5. Tip: Když při klíčení semínka přikryjeme tenkým kapesníkem, klíčení bude probíhat rychleji, protože jim vytvoříme příznivější teplotní klima.
  6. Nakličování lze provádět v nádobkách, které máme běžně doma, nebo si k tomu koupíme zvláštní sadu nakličovacích misek (obvykle se jedná o tři misky nad sebou). Se sadou se pracuje velmi dobře a smysl má především pro nakličování droboučkých semínek (např. vojtěšky). Do misek dáváme předem namočená semínka. Proplachování je nutné i v tomto případě, o příznivé klima se postarají samotné misky.

Sklizeň naklíčených semínek

Jakmile se objeví maličké klíčky, můžeme je začít konzumovat, ale obvykle čekáme  2–3 dny, než klíčky trochu povyrostou. Neměli bychom je nechat přerůstat, protože chutnost se postupně snižuje a také může snadněji dojít k zahnívání nebo plesnivění.

Využití naklíčených semen

Semínka používáme na zdobení jídel, třeba i tepelně upravených. Výborně se hodí do salátů, sypeme je na namazaný chléb, skvělá jsou do polévek, můžeme jimi zdobit bramborovou kaši i cokoliv jiného. Při odebírání semínka vždy propláchneme vodou.

Přejeme dobrou chuť a zdar při pěstování.

 

Komentáře

Další tipy a triky