Koblihy: Jsou z mnoha těst a s různými náplněmi, přesto je každý ihned pozná
Kobliha je velmi oblíbené sladké pečivo z kynutého těsta, které má tvar mírně zploštělé koule a připravuje se smažením nebo pečením. Klasické koblihy jsou plněny marmeládou a následně obaleny v moučkovém cukru.
Kdo z nás ještě nikdy neochutnal koblihu? Takový mezi námi asi není. Koblihy jsou a budou oblíbeným pečivem k snídani, svačině, odpolední kávě nebo jako součást občerstvení na výletě. Domácí koblihy však v mnohém předčí ty kupované.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit těsto na koblihy
Postupujme podle receptu nebo si připravme svůj vlastní:
- 500 g hladké mouky
- 1 kostička droždí (42 g)
- 3 žloutky
- 250 ml vlažného mléka
- 50 g vlahého másla
- 50 g cukru krupice
- 3 lžíce rumu
- špetka soli a citrónová kůra
V mouce vytvoříme důlek, do kterého nasypeme lžíci cukru, na něj rozdrobíme droždí a zalijeme částí teplého mléka. Po vzejití kvásku smícháme ručně nebo robotem těsto do jemné, tvárné hmoty bez žmolků, poprášíme ho v míse moukou a dáme kynout pod utěrkou na teplé místo.
Jak tvarovat, plnit a smažit koblihy
Koblihy tvarujeme několika způsoby:
- Z rozváleného silného plátu vykrájíme kolečka. Kdo má rád předem plněné koblihy, vloží na těsto marmeládu, na to druhé kolečko a okraje pevně stiskne.
- Vytvoříme kuličky ze stejných kousků těsta. Stejně jako do malých buchtiček do nich můžeme zabalit kousky marmelády.
- Na plát rozmístíme kousky marmelády, přikryjeme druhým plátem a kopečky vykrájíme kulatým tvořítkem nebo zvonkem na koblihy.
Po dokynutí na vále vkládáme koblihy do horkého tuku (musí plavat) a smažíme spodní stranu do červena - teprve potom je obrátíme a dosmažíme. Jen tak vznikne po obvodu typický bílý proužek. Koblihy odkládáme na papírové ubrousky.
Jak naplnit a ozdobit koblihy
Koblihy plníme buď před smažením, kdy riskujeme vytékání marmelády do oleje a její karamelizování, nebo až po usmažení pomocí cukrářského sáčku s dlouhou koblihovou špičkou. Marmeláda by měla být zbavena zrníček a její konzistence upravena horkou vodou do kašovité hmoty. Ještě horké koblihy obalíme v moučkovém cukru s vanilkou a odkládáme na podnos do jedné vrstvy - nikoliv na sebe, aby se jemné pečivo nepomačkalo.
Jaké jsou jiné varianty koblih
Koblihy z různých těst mají mnoho tvarů a náplní:
- Těsto na koblihy můžeme použít kynuté i bez kynutí, z tvarohu, z jogurtu, ze šlehačky, ze špaldové mouky, ale chutné jsou také koblihy ze slaného těsta.
- Koblihy nemusí mít jen kulatý tvar - mohou být ve tvaru uzlů, kroužků, spirál a provazů nebo například podzimních dýní.
- Americké donuty jsou koblihy s otvorem uprostřed a připravují se polité mnoha druhy barevných polev nebo čokoládou.
- Místo klasické marmelády plníme koblihy nutellou, povidly, vanilkovým pudinkem nebo lehkým pudinkovým máslovým krémem.
- Zdravější varianty koblih nesmažíme na oleji, ale pečeme je v troubě na pečicím papíru, takže neobsahují tolik tuku.
Sladké drobečky
Všechny koblihy mají jedno společné - hodně kalorií. Poctivé koblihy jsou plné bílé mouky a cukru, sladké marmelády a spousty tuku, což nám zajistí rychlé přibývání na váze. Konzumace smažených koblih by se měla omezit jen na občasné mlsání - rozhodně by neměly patřit ke každodennímu jídelníčku dětí ani dospělých.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Deset častých otázek a odpovědí na téma koblihy: Jak je naplnit marmeládou a jak je smažit
Téměř bezpracné masopustní koblihy z trouby: Ochucené vanilkou a rumem voní na dálku a jsou neskutečně nadýchané
Připravte si chutné a krásně vypadající koblihy jako dýně, a to podle videonávodu
Komentáře