Jak pěstovat kořenovou petržel? Vyžaduje slunečné stanoviště a dostatek vláhy
Na zahradách pěstujeme petržel kořenovou i naťovou. Naťovou petržel pro chutnou a voňavou nať, a to buď s kadeřavými nebo hladkými listy, a kořenovou petržel sice hlavně kvůli bílým kořenům, ale její nať je též skvělá.
Petržel je ceněná kvůli vysokému obsahu živin, vitamínů i minerálních látek. Postup při jejím pěstování je obdobný jako při pěstování mrkve. Při nákupu semínek si pročteme informace o konkrétní odrůdě. Liší se tvarem a mohutností, rozdíly jsou také v trvanlivosti kořenů jednotlivých odrůd. Některé jsou zvlášť vhodné k delšímu uskladnění.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat petržel
Péče o oblíbenou zeleninu má několik pravidel:
- Kořenovou petržel vyséváme co nejdříve na jaře do mělkých řádků na dobře připravené záhony.
- Na teplotu sice petržel není náročná, ale vyžaduje slunečné stanoviště.
- Záhony před výsevem petržele nehnojíme chlévským hnojem, stejně jako před výsevem mrkve. Petrželi vyhovují písčité a hlinitopísčité půdy. Vhodné je i pěstování na hrůbcích, při kterém získáme kvalitní dlouhé kořeny.
- Pokud se chystáme petržel pěstovat na těžké půdě, zvolíme raději odrůdy, které mají kratší robustní kořeny.
- Petržel klíčí velmi pomalu (asi tři týdny), proto je vhodné doplnit řádky značkovacími semínky např. ředkvičkami nebo špenátem. Malé rostlinky nám brzy ukáží, kudy řádky vedou.
- Přikrývka netkanou textilií má vliv na lepší klíčení semen a růst mladých rostlinek. Pod textilií se lépe drží vláha.
- Při suchém počasí petržel pravidelně zavlažujeme.
- Důležitým úkolem je i protrhávání. Mezi jednotlivými mrkvemi ponecháme 5–8 cm, aby měly prostor pro narůstání. Protrhané mrkve najdou své uplatnění v kuchyni, využijeme i ty nejmenší, budou se hodit do polévek.
- Petržel používáme do různých salátů, pomazánek, polévek a zeleninových jídel. Trháme také svěží petrželovou nať, která je výborná ke zdobení jídel studené i teplé kuchyně.
- Kořenovou petržel sklízíme pozdě na podzim, první mrazíky ji nijak neohrožují. Část kořenů petržele spotřebujeme hned po sklizni, a část zmrazíme, usušíme nebo uložíme do písku, abychom měli zásobu na zimu. Petržel lze také zavařit v různých zeleninových směsích.
Komentáře