Kostival je v přírodě nepřehlédnutelný. K čemu se hodí a jak ho uchovat pro pozdější využití
Kostival je oblíbená bylina, která má významné místo při léčbě drobných zranění. Obklady z čerstvého nastrouhaného kořene se přikládají na postižené místo a nechají působit obvykle přes noc. Kořen snadno uchováme i pro pozdější použití.
Kostival je statná vytrvalá rostlina, které se dobře daří na vlhčích loukách a poblíž potoků. Listy i stonek jsou porostlé jemnými chloupky, rostlina kvete od května do července výrazně zbarvenými fialovými květy. Sbírá se především kořen - buď zjara nebo na podzim, obvykle v době, když kostival zrovna nekvete.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kořeny kostivalu
Kořeny kostivalu vyryjeme pomocí rýče a použijeme ho především zevně, k obkladům. Způsob jeho využití je znát již z názvu, dříve se přikládal na zlomeniny, k podpoře srůstání kostí. Kostival hojí drobné rány, zmírňuje bolesti a regeneruje tkáň. Dokonce odstraňuje modřiny po zánětu žil. Kostival je důležitá rostlina pro domácí léčení, navíc snadno dostupná.
Jak zpracovat kořen
Čerstvý kořen oškrábeme nožíkem a nastrouháme, můžeme použít elektrický přístroj, ale jeho mytí pak bude pracnější. Nastrouhaný čerstvý kořen rozložíme na papírový ubrousek nebo na kousek plátýnka a přiložíme k bolavému místu. Zakryjeme např. kouskem igelitu nebo mikrotenovým sáčkem a ovážeme, případně jinak zajistíme. Necháme působit, nejlépe přes noc.
Jak uchovat kořen
Očištěný nastrouhaný kořen můžeme zalít buď alkoholem (např. vodka) nebo olejem (obyčejný nebo olivový) a nechat dva týdny luhovat. Poté používáme k potírání. Z kořene lze připravovat i masti. Jednoduchý způsob uložení kostivalu na pozdější využití je mražení. Očištěný a nastrouhaný kořen z jarní nebo podzimní sklizně rozdělíme do mikrotenových sáčků, zmrazíme a pak podle potřeby odebíráme. Stačí vždy jen malé množství, které přiložíme na postižené místo a necháme působit.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit kopřivový sirup. Oblíbené recepty na jednoduchý sirup zastudena i na sirup připravený vařením
Jak se používá pečený čaj? Dopřejeme si ho během chladných dnů pro zahřátí. Lahodně chutná a příjemně voní
Z planých i pěstovaných bylin můžeme doma vyrábět skvělé sirupy a medy. Poradíme, jak na to
Komentáře