Které natě sklidit před ochlazením? Můžete je sušit, mrazit i nakládat do soli
Naťová zelenina je v naší kuchyni velmi vítaná. Pokrmům dá nejen lákavý vzhled, ale také vylepší jejich chuť, a kromě toho jídla doplní o důležité živiny. Poradíme, na jaké rostliny je potřeba včas myslet, než je první mrazíky poškodí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jaké natě sklidit před příchodem zimy
Na zahradách pěstujeme různé druhy natí. Některé rostliny, ze kterých nať sklízíme, vydrží pouze jednu sezónu, ale jiné jsou vytrvalé. I když se však jedná o trvalky, jejich nať během zimy už často není tak chutná, osychá a vadne.
- Celerová nať - celer je potřeba včas sklidit, včetně podzemní části. Nať je výborná do polévek i celé řady dalších jídel, stačí jí přidat jen menší množství.
- Petrželová nať - petržel je mrazuvzdorná. Nať používáme z naťových odrůd, které pěstujeme jako dvouletky, i z kořenové petržele, kterou sklízíme na podzim. Petržel vydrží na záhonech sice celou zimu, ale již není tak kvalitní jako během pěstitelské sezóny. V zimě obvykle utrhneme občas nějakou snítku, ale nyní je čas připravit kvalitní nať do zásoby.
- Pažitka - nať nejlépe roste brzy na jaře a na podzim. V průběhu zimy se ke sklizni nehodí, protože zasychá a "vytrácí se", ale pokud si rostliny pažitky včas připravíme, můžeme je v chladném období rychlit.
- Kopr - ještě na podzim rostliny můžeme pěstovat z opakovaného výsevu. Je velmi chutný a křehký, ale první mrazíky ho snadno zničí. Je ho nutné sklidit včas.
- Libeček - jedná se sice o vytrvalou rostlinu, ale během zimy se sklízet nedá. Než se ochladí, můžeme ještě listy vhodným způsobem zpracovat. Znovu růst začnou brzy na jaře.
- Pór - pěstuje se v různých odrůdách, některé je potřeba sklidit ještě na podzim, jiné (zimní) vydrží na záhonech až do jara. Nať mrazuvzdorného pórku lze sklízet v průběhu zimy, ale méně odolný pór včas sklidíme a nakrájíme do mrazničky.
- Majoránka - pěstujeme ji jako jednoletku, dobře se jí daří i ve fóliovnících. Sklidíme ji před příchodem zimy.
- Vytrvalá (zimní) cibule - na jaře začíná velmi brzy vyrážet, dříve než pažitka. Pěstování je obdobné. Záleží především na odrůdě, kterou pěstujete.
Pokud přemýšlíte, jak sklizenou nať spotřebovat, máme pro vás jeden tip. Uvařte třeba výtečnou kulajdu, ve které nesmí chybět kopr. Ten čerstvě sklizený je samozřejmě nejlepší. A hodit se budou právě nasbírané lesní houby.
Pěstujete i další druhy zeleniny pro chutnou nať? Napište nám do komentáře o vašich zkušenostech.
Komentáře