Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Který chřest je lepší? Můžete koupit bílý nebo zelený. Vysvětlíme rozdíl
Zdroj: Toprecepty

Chřest je lahůdková zelenina a má poměrně krátkou intenzivní sezónu. Je proto potřeba si jej užít co nejvíce. Začátečníci se někdy ptají, jestli je lepší koupit chřest bílý nebo zelený.

Každý z nich má své velké výhody i drobné nevýhody. Záleží na vás, co bude pro vás nakonec rozhodující.  O vlastnostech i způsobech zpracování jsme psali už v několika článcích. Projděme tedy to hlavní o chřestu ve stručnosti znovu.

Který chřest je lepší

Bílý chřest se objevuje dříve (březen), má jemnější chuť, pěstuje se v temnu v „hrůbcích“. Má silnější slupku, kterou musíme oloupat. Na vzduchu rychle vadne, hořkne a ztrácí křupavost. Mívá často dřevnaté konce, které musíme odlomit nebo odkrojit a spolu se slupkami je použijeme do vývaru. Chřest vaříme ve svazcích nastojato, aby hlavičky koukaly nad hladinu. Do vody při vaření přidáme kromě soli i lžičku cukru a trochu citronové šťávy. Po 5–8 minutách mírného varu chřest šokově zchladíme ve studené vodě s kostkami ledu. Po uvaření nesmí být rozměklý, nechutnal by nám.

Zelený chřest bývá na trhu později (duben-červen), roste venku na světle a je chuťově výraznější. Bývá méně dřevnatý a pokud ho loupeme, tak jen ve spodní třetině. Vaříme ho šetrně, raději jen v páře, nebo ho blanšírujeme. Stačí mu 2–3 minuty, musí zůstat pevný na skus.

Pokud se už nemůžete dočkat, asi si na začátku jara koupíte chřest bílý, ale pro dlouhodobější pochutnání je sezona zeleného chřestu nenahraditelná.

Naše video vás provede receptem na vařený chřest se sýrovou omáčkou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky