Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vývar (bujón) je tekutina, která vznikne pomalým vařením surovin, jako jsou maso, kosti nebo zelenina. Tato tekutina se použije k přípravě polévky, omáčky, podlévá se s ní maso nebo slouží k přípravě aspiku.

Každý kuchař pracuje s vývarem - je to základní kámen polévek, omáček a šťáv. Chuťově výrazná tekutina každý pokrm doplní, dochutí a vylepší. Je velmi důležité nechat vývar dlouho "táhnout", aby byl silný. Chcete otestovat své znalosti v kvízu? Najdete ho na konci článku.

Jaké jsou hlavní druhy vývarů

Záleží na tom, s jakými surovinami pracujeme:

  • Vývar z tmavého masa, ke kterému patří také kosti - hlavně morkové, zajistí pomalým varem tmavý, výrazný a silný bujón. Používá se do polévek nebo k podlití gulášů a dušených mas.
  • Vývar z vepřového masa, kostí a kůží je vhodný k vaření a dušení zabijačkových polévek a gulášů, k podlití pečeného masa, ale pro svůj obsah kolagenu také k přípravě aspiku, tlačenek a prejtu. 
  • Vývar z drůbežího masa a kostí je jemný a delikátní, přesto je velmi výrazný. Používá se k přípravě polévek a k podlití dušených drůbežích pokrmů. Samotný vývar se podává při nachlazení.
  • Vývar z rybího masa, hlav a vnitřností využijeme k přípravě rybí polévky, omáčky, aspiku nebo rizota. Redukováním získáme silnou šťávu, kterou použijeme například v orientální kuchyni.
  • Vývar ze zeleniny je plný živin, vitamínů a vlákniny. Využijeme ho do polévek, omáček, zeleninových jídel, k podlití masa i zeleniny nebo k přípravě zdravých nápojů pro děti i dospělé.

Méně používané vývary, nicméně stejně ceněné, jsou z králíků, zvěřiny, mořských plodů nebo uzeného masa. Pokud dáváte přednost kuřecí polévce, poradí vám s její přípravou naše video:

 

 

 

Další tipy a triky