Do jitrnicového prejtu potřebujeme kynutou obyčejnou buchtu. Poradíme, jak ji upéct
Masopust a zabijačky k sobě patří už celá staletí. V českých zemích se kromě ovaru, škvarků a jiných dobrot připravují jaternice (jitrnice) a jelita. Jitrnice obsahují kromě masového prejtu také kynutou buchtu, která pomáhá vstřebat tuk z masa a vázat masovou hmotu.
Jak upéct buchtu do jitrnic
Upéct buchtu není nic složitého. Někdo místo buchty kupuje rohlíky nebo jiné bílé pečivo, ale s nimi je prejt mazlavější. Proto doporučujeme asi týden před zabijačkou upéct buchtu. Není potřeba ji tvarovat nebo zdobit. Je to obyčejná kynutá buchta.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kynutá buchta do jitrnic
Jednoduché pečivo zvládne každý. Předpis počítá s 1 kg mouky, můžeme připravit směs polohrubé a hladké, přičemž polohrubé jsou asi 2/3 množství. Dále potřebujeme 1 kostku (42 g) droždí, 1 lžičku cukru, 1 lžičku soli, 1 vejce a 500 ml vody.
- Droždí umícháme v míse s cukrem na řídkou kašičku.
- Přidáme rozklepnuté vejce a přilijeme vlažnou vodu.
- Mouku smícháme se solí.
- Do tekutiny po částech sypeme mouku a mícháme.
- Polotuhé těsto vyklopíme na vál a postupně vypracujeme hladké nelepivé těsto. Nemělo by být příliš hutné, možná nepadne všechna mouka.
- Těsto zakryjeme a necháme půl hodiny kynout. S těstem nám může pomoci domácí pekárna nebo robot s hnětačem.
- Plech na pečení vyložíme pečicím papírem.
- Z těsta vytvoříme ručně 2 šišky, které necháme ještě chvíli kynout na plechu. Můžeme také těsto jen roztáhnout ve vodě namočenýma rukama po ploše plechu potřeného tukem.
- Troubu předehřejeme na 180 °C. Vykynuté těsto potřeme vodou a upečeme dorůžova. Upečené poznáme špejlí - vpíchneme a vytáhneme. Špejle musí zůstat suchá a čistá.
- Buchtu necháme asi týden zakrytou uležet. Neměla by zcela vyschnout.
- V den přípravy jitrnic buchtu nakrájíme na kostičky o hraně asi 1 cm a zvlhčíme teplým vývarem z masa. Pak ji důkladně promícháme s masovým prejtem a kořením.
Jak připravit masový prejt a střeva na jitrnice, popisuje další z našich článků.
Přejeme, aby se vám vaše jitrnice podařily.
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Není nad domácí zabijačku. Jaké dobroty z vepřového masa a vnitřností si můžete připravit v bytových podmínkách?
Čech na výletě v Dubaji ochutnal virální dubajskou čokoládu: Prozradil nám, kolik za ni zaplatil i jestli stojí za ten humbuk kolem
Komentáře