Den kynutého těsta
Kynuté těsto má dlouhou historii, která sahá až do 17. století, kdy se z něj vařily slané buchty z mouky, tekutých kvasnic, vajec a soli. V dnešní… Více o významném dni
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Koláče, koláčky, šátečky a záviny z kynutého těsta jsou oblíbené hlavně v létě, kdy je dostatek čerstvého ovoce. Připravují se z mouky, droždí, mléka, cukru, žloutků, tuku a soli a výsledkem je pružné nadýchané těsto.
Kynuté těsto je pro začátečníky oříškem - výsledkem dlouhého snažení může být tvrdá tenká a suchá placka, mnohdy připálená, přesolená a mající mnoho dalších chyb, které pokazí jinak krásně vypadající koláč. Poradíme, jak tomu předejít.
Kalendář Celý kalendář
Kynuté těsto má dlouhou historii, která sahá až do 17. století, kdy se z něj vařily slané buchty z mouky, tekutých kvasnic, vajec a soli. V dnešní… Více o významném dni
Všechny ingredience by měly mít stejnou pokojovou teplotu. Připravíme si tyto suroviny:
Hrníčkem je myšlen obsah max. 300 ml, 1/2 droždí je 1/2 kostičky o váze 42 g. Spolu s těstem si musíme připravit ovoce nebo náplně do koláčů.
Tip: Pokud máme ověřený rodinný recept, upravíme suroviny podle něj.
Těsto můžeme zpracovat ručně, ale výhodnější je robot:
Těsto přemístíme na vál, kde ho rozdělíme na potřebný počet částí pomocí cukrářské karty nebo nože. Uvedené množství stačí na dva střední plechy koláčů s tenkým těstem nebo na dva záviny, které se na tento plech s pečicím papírem vejdou po délce. Papír mezi záviny složíme do přepážky, která zabrání slepení závinů.
Těsto rozválíme na pomoučeném vále a pak ho přeneseme na plech. Prsty ho natlačíme do všech rohů, posypeme ovocem, které dosladíme podle chuti a celý koláč zasypeme máslovou drobenkou.
Jiné těsto plníme a svineme do závinů nebo rozkrájíme na tvary, které plníme a balíme. V každém případě necháme moučník odpočinout podle pokojové teploty 30–60 minut. Potřeme ho rozpuštěným máslem (do másla můžeme kápnout trochu rumu) a upečeme v troubě, zahřáté na 180 °C.
Použitím žloutků a másla získáme těsto, které je nadýchané, vláčné a jemné a po upečení vydrží moučník i několik dnů jako čerstvý . Kromě koláčů a závinů z něj můžeme připravit i buchty, sladké rohlíky, ovocné knedlíky, ale i vdolečky a koblihy.
Komentáře