Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koláče, koláčky, šátečky a záviny z kynutého těsta jsou oblíbené hlavně v létě, kdy je dostatek čerstvého ovoce. Připravují se z mouky, droždí, mléka, cukru, žloutků, tuku a soli a výsledkem je pružné nadýchané těsto.

Kynuté těsto je pro začátečníky oříškem - výsledkem dlouhého snažení může být tvrdá tenká a suchá placka, mnohdy připálená, přesolená a mající mnoho dalších chyb, které pokazí jinak krásně vypadající koláč. Poradíme, jak tomu předejít.

Kalendář Celý kalendář

Co potřebujeme do těsta

Všechny ingredience by měly mít stejnou pokojovou teplotu. Připravíme si tyto suroviny:

Hrníčkem je myšlen obsah max. 300 ml, 1/2 droždí je 1/2 kostičky o váze 42 g. Spolu s těstem si musíme připravit ovoce nebo náplně do koláčů.

Tip: Pokud máme ověřený rodinný recept, upravíme suroviny podle něj.

Příprava těsta krok za krokem

Těsto můžeme zpracovat ručně, ale výhodnější je robot:

  • Do vyšší misky odebereme 1 lžíci cukru, 2 lžíce mouky a rozdrobíme droždí. Na to nalijeme tolik vlažného mléka, abychom pomocí vařečky umíchali husté těstíčko. Poprášíme ho moukou a zakryjeme ubrouskem, těstíčko vzejde během 15 minut.
  • Do mísy nasypeme mouku se zbylým cukrem, přidáme žloutky a máslo, které by mělo být rozpuštěné a vlahé (ještě obsahuje kousky). Vařící máslo by mouku spařilo. Přidáme vlažné mléko a pro chuť strouhanou citrónovou kůru.
  • Těsto zpracujeme vařečkou nebo hákem robotu tak, aby se ingredience alespoň zhruba smíchaly - pak přidáme větší špetku soli (1/2 lžičky nebo jednu rovnou menší  lžičku) a můžeme začít zpracovávat.
  • Necháme těsto hníst, dokud se na dně mísy nevytvoří měkká jednolitá koule, která se nechytá stěn nádoby. V těstě nesmí být viditelné žmolky a nesmí se trhat. Po zmáčknutí je těsto pružné.
  • Těsto poprášíme moukou a zakryjeme mísu čistou utěrkou. Obsah bude kynout - v teple to trvá 30–60 minut, v chladnu 60 minut i déle. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem a tím je připraveno k zpracování do koláčů.

Zpracování těsta

Těsto přemístíme na vál, kde ho rozdělíme na potřebný počet částí pomocí cukrářské karty nebo nože. Uvedené množství stačí na dva střední plechy koláčů s tenkým těstem nebo na dva záviny, které se na tento plech s pečicím papírem vejdou po délce. Papír mezi záviny složíme do přepážky, která zabrání slepení závinů. 

Těsto rozválíme na pomoučeném vále a pak ho přeneseme na plech. Prsty ho natlačíme do všech rohů, posypeme ovocem, které dosladíme podle chuti a celý koláč zasypeme máslovou drobenkou

Jiné těsto plníme a svineme do závinů nebo rozkrájíme na tvary, které plníme a balíme. V každém případě necháme moučník odpočinout podle pokojové teploty 30–60 minut. Potřeme ho rozpuštěným máslem (do másla můžeme kápnout trochu rumu) a upečeme v troubě, zahřáté na 180 °C.

Sladké drobečky

Použitím žloutků a másla získáme těsto, které je nadýchané, vláčné a jemné a po upečení vydrží moučník i několik dnů jako čerstvý . Kromě koláčů a závinů z něj můžeme připravit i buchty, sladké rohlíky, ovocné knedlíky, ale i vdolečky a koblihy.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky