Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kynutí chlebového těsta v lednici zpomalí kvašení, zlepšuje chuť chleba a zabrání překynutí těsta
Zdroj: Kristýna Anna Vondálová

V létě jsou dny tak horké, že těsta kynou mnohem rychleji, než by podle receptů měla. Jak kynutí zpomalit v případě, že potřebujete péci o něco později? Poradíme vám, jak využít lednici při přípravě kváskového chleba.

Kváskování vyžaduje čas a trochu praxe. Pokud je máte, nemusíte se prodloužení fáze kynutí bát. Doporučujeme se však nejdříve seznámit s kynutím chleba za klasických podmínek, kdy probíhá kynutí na lince, tedy bez lednice, abyste věděli, jakým způsobem a rychlostí těsto kyne. Poté můžete začít zkoušet kynutí lednicové.

Různé lednice, různé teploty

Doba kynutí v lednici záleží na její vnitřní teplotě. Ideální je teplota 4–6 °C. Pokud lednice chladí hodně, nechte chléb vykynout ze dvou třetin na lince, poté jej vložte do lednice a upečte až po vykynutí. Pokud chladí méně, můžete chléb vložit do lednice při nakynutí z jedné třetiny. Kynutí v lednici je nutno také kontrolovat, těsto může překynout i při nízkých teplotách. Chléb můžete péct ihned po vyndání z lednice, buď ve vyhřáté troubě nebo jej vložte do studené remosky.

Kdy vložit těsto do lednice

Kváskový chléb lze uchovat v lednici v obou fázích kynutí - po samotném smíchání surovin v těsto, i po stočení do ošatky. My doporučujeme vložit těsto do lednice až po stočení do ošatky, ale tato rada je velmi obecná a vycházející z našich zkušeností. Při množství různých receptů a postupů, jak upéct kváskový chléb, nelze radit přesné časy ani určitou fázi kynutí, po kterou je vhodné těsto do lednice uložit. Vždy se držte popisu postupu ve vámi vybraném receptu. Každopádně je nutné těsto zakrýt (ať už v míse nebo ošatce) proti osychání. Doporučujeme i s mísou nebo ošatkou uzavřít ve velkém igelitovém sáčku.

Pozor na překynutí i nedokynutí

Byť je možné dát do lednice chlebové těsto v každé fázi kynutí, pro překynutí toto neplatí. V ten moment je na lednici již pozdě. Pokud by vám v lednici chléb dobře nenakynul, nic se neděje. Chléb vyndejte na linku a tam jej nechte dokynout do požadovaného objemu (téměř do dvojnásobku).

Pravidlo dostatečného času

U kváskování platí zásadní pravidlo - nespěchat. Vždy nechejte těsto řádně nakynout ve všech jeho fázích kynutí. To je zásadní pro dobrý výsledek vašeho snažení. Časy kynutí se budou vždy lišit. Záleží na druhu chleba, typu receptu, síle vašeho kvásku a jeho množství v těstě, teplotě v kuchyni i v lednici, kvalitě a druhu použité mouky.

Jak poznat správně nakynutý chléb

Pokud máte obavy, zda-li je těsto správně nakynuté, máme pro vás tip, známý jako prstový test. Pokud prstem jemně vytlačíte důlek a těsto se z důlku rychle vrátí do původního stavu, je ještě potřeba jej nechat kynout. Když se těsto pomalu vrací zpět, je vykynuté správně. Jestli po vašem prstu zůstane nehybný důlek, těsto bohužel překynulo. Takovému těstu pomůže vyklopit ho na pomoučněný stůl, znovu vytvarovat do bochníku a v ošatce ho nechat opět vykynout. (Takový chleba ale mívá kyselejší chuť než obvykle.) Pokud si na kváskový chléb zatím netroufáte, zkuste podle našeho video-receptu chléb z droždí. Přejeme hodně trpělivosti při cestě za vaším domácím kváskovým chlebem. 

Komentáře

Další tipy a triky