Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Smetanové krémy jsou našlehanou a nadýchanou směsí šlehačky, mascarpone, žervé nebo různých čerstvých smetanových sýrů s cukrem. Lehký krém má mnoho využití - k přípravě pohárů, dortů, rolád, řezů a zákusků. K ozdobení lze použít ovoce, čokoláda nebo obojí - každý si pochutná.

Moderní doba přináší rozdílné pohledy na zdravější stravu. Zatímco v minulosti byly těžké krémy nedílnou součástí všech dezertů, v současnosti je běžné nahrazovat máslo a cukr něčím méně kalorickým a pro náš organismus i stravitelnějším

Jaké jsou druhy šlehačkových krémů

Přinášíme vám přehled těch nejznámějších:
  • Šlehačka s více než 33 % tuku není tak úplně krém, ale zato je to nejrychlejší náplň do zákusků a dortů. Šlehačku s cukrem musíme ušlehat pěkně dotuha, k tomu nám pomůže ztužovač nebo jeho náhrada. V létě se šlehačkovým dortem raději necestujeme, aby smetana nezřídla a dort nám nesednul.
  • Mascarpone se šlehačkou je hutnější a trvanlivější náplní do dortů a zákusků. Vydrží i přepravu autem a servírování v horkém dni. Mascarpone je vlastně čerstvý smetanový sýr s 80 % tuku, který se se šlehačkou a cukrem šlehá do nadýchané pěny. Pro jistotu můžeme do směsi přimíchat ztužovač šlehačky, ale i bez něj krém drží tvar.
  • Krém z čerstvého sýra se připravuje například ze sýrů typu žervé, ricotta, Boník, Matylda, ze sýru Lučina, Philadelphia. Přidávají se do šlehačky a šlehají se spolu s cukrem a ztužovačem do sladkého krému. 
  • Ganache s čokoládou je dalším druhem smetanového krému. Základem je vysokoprocentní šlehačka, zahřátá k bodu varu. Do ní přidáme čokoládu, kterou mícháme, dokud se nerozpustí. Směs necháme vychladnout a potom ji ušleháme do krému, s kterým zdobíme moučníky. Krém už nesladíme, čokoláda osladí dostatečně.

Pár rad k přípravě smetanových krémů

Do smetanových krémů nepřidávejte máslo - smetana i sýry jsou tučné dost.

  • Šlehačku šlehejte vychlazenou a cukr přidávejte postupně, aby se proces šlehání vsypáním cukru nezpomalil.
  • Mascarpone je vhodnější smíchat se šlehačkou, aby se obě suroviny šlehaly stejnou dobu - předejde se tak přešlehání jedné suroviny.
  • Ztužovač přidejte do cukru a promíchejte, aby neudělal hrudky, které zkazí chuť i konzistenci krému.
  • Jednotlivé placky rozkrájeného dortu potřete marmeládou, aby se ušlehaná šlehačka nevpila tak rychle do těsta.
  • Ovoce pokrájejte na kousky a vmíchejte stěrkou do ušlehané šlehačky nebo mascarpone, pokud chcete barevnou strukturu krému.
  • Ovocný krém připravte rozmačkáním ovoce s trochou cukru a rozmixováním pomocí tyčového mixéru. Dřeň vmíchejte do ušlehané smetany.
  • Čokoládovou ganache připravte z kvalitní vysokoprocentní čokolády a před šleháním dobře vychlaďte.
  • Čerstvý smetanový sýr volte bez příchuti - Lučina s příchutí šunky nebo pažitky sladkým krémům nesluší.

Další využití smetanových krémů

Lehkými smetanovými krémy můžeme plnit dorty, řezy, zákusky nebo rolády. V kombinaci s ovocem a čokoládovými nebo ovocnými omáčkami je plníme do pohárů. Takové krémy, ozdobené zmrzlinou nebo kopečkem šlehačky, nahrazují v létě syté dorty.
 
Podívejte se na jeden ze způsobů přípravy poháru s krémem a ovocem:

Sladké drobečky

Výhodou smetanových krémů je, že se milují s ovocem. Ovoce přidáváme v každé podobě do krémů, do náplní i jako ozdoby na povrch dortu. Zdobit dort můžeme také čokoládou, hoblinkami, pecičkami, jedlými zápichy nebo pravými květy.
Co nemůžeme? Používat smetanové krémy jako podklad pro marcipán a potahovací hmoty, pod jedlý papír nebo pod marcipánové figurky. Papír i potahovací hmota reagují s tekutinou ve smetaně a během chvíle zmokvají a ozdoby se znehodnotí.
Barevný cukrový máček a perličky jsou sice krásné, ale rozmočí se a roztečou do barevných šmouh. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky