Jak používat libeček a připravit libečkové pesto. Oblíbená jídla, která dochutíme libečkem - polévky a bramborové či masové pokrmy
Libeček se snadno pěstuje a hodí se do každé zahrady. Od jara ho můžeme sklízet a používat čerstvý. Můžeme ho sušit, mrazit, připravovat z něho libečkové pesto a polévkové koření. Náš článek představí oblíbené libečkové recepty.
Jak uložit libeček
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit libečkové pesto
Čerstvé omyté a osušené listy (bez stonků) rozmixujeme s dalšími surovinami podle zvoleného receptu (sůl, olej). Dobře promícháme a po chvíli směs plníme do skleniček, navrch nalijeme trošku oleje, skleničky uzavřeme a uložíme do chladna, nejlépe do ledničky. Odebíráme podle potřeby, když je potřeba něco dochutit. Využití je obdobné jako využití dalších pest, např. pesta z medvědího česneku.
Polévkové koření s libečkem
Libeček lékařský se lidově nazývá "maggi". Dodá výraznou a jedinečnou chuť polévkám, omáčkám, masům (dušeným, grilovaným, pečeným i zapékaným). Když nám vyroste na zahrádce, můžeme si z něho do zásoby připravit domácí polévkové koření - uvařený koncentrát uložíme do skleniček a podle potřeby používáme k dochucování polévek a dalších pokrmů.
Jak dochucovat polévky libečkem
Čerstvý libeček jednoduše nakrájíme nadrobno a přidáme do polévky v průběhu nebo ke konci vaření. Dá se použít i sušený nebo mražený libeček, případně libečkové pesto nebo libečkové polévkové "magi". Také můžeme čerstvý libeček před přidáním do polévky krátce rozmixovat - chuť polévky bude v tom případě jemná a příjemná. Používáme pouze listy, bez tuhých stonků.
Komentáře