Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak pěstovat lichořeřišnici? Další z řady nenáročných letniček vám prozáří zahradu i ozdobí saláty
Zdroj: Pixabay, BDom

Přejete si mít na zahradě rostliny s jedlými květy? Pak určitě nezapomeňte na lichořeřišnici. Můžete ji mít dokonce v truhlíku nebo ve velkém květináči. Rostlina se pěstuje v různých barevných odrůdách a její semena se často prodávají ve směsích.

Lichořeřišnici (kapucínku) u nás pěstujeme jako jednoletku, protože je citlivá na mráz, ale v příznivých podmínkách by mohla růst více let. Rostlinu pěstujeme ze semínek, která vyséváme buď přímo na záhon nebo do truhlíků či květináčů. Vyhovuje jí osluněné stanoviště s dobře propustnou půdou, v dobrých podmínkách bohatě a opakovaně kvete.

Jaká semena lichořeřišnice vybrat

Vybrat si můžete buď nízkou nebo popínavou formu. Vyberte si tu, která vám více vyhovuje. Do záhonů je vhodná nízká, ale k opoře popínavá. Byla vyšlechtěna řada odrůd, které se liší nejen barvou květů, ale i barvou olistění. Zbarvení květů se pohybuje v celé škále barev, od žlutých a okrových po oranžové a zbarvené až skoro dočervena. Nejhezčí jsou směsi různých barev. 

Jak pěstovat lichořeřišnici

Semínka zasaďte na jaře do zeminy, brzy začnou klíčit a objeví se mladé rostliny. Výsev se provádí obvykle od dubna do června, pro časné kvetení lze rostliny předpěstovat v domácích podmínkách. Mladé rostlinky potřebují vláhu, ale přemokření jim nesvědčí. Při nedostatku vláhy mají tendenci zasychat, ale když opět zaprší nebo je důkladně zalijeme, znovu obrazí. Vykvétají celé léto až do prvních mrazíků, které je sežehnou. Někdy na stanovišti zůstanou semínka, která další rok na jaře opět vyklíčí.

Lichořeřišnice je pěkná a působí ozdobně, ale přesto je hlavní důvod k jejímu pěstování možnost využít její léčivé vlastnosti. Pověstné jsou její dezinfekční účinky, které se uplatní v prevenci i v léčbě. Rostlina je součástí některých prodávaných přípravků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky