Listové těsto: Sladkým i slaným pohoštěním ohromí i začátečník
Listové těsto se hodí k přípravě sladkých i slaných pokrmů a moučníků. Jen málo kuchařek si troufne na výrobu vlastního listového těsta, ale v každém obchodě s potravinami ho koupíme jako chlazený i mražený polotovar.
Listové těsto je velmi výhodné mít v mrazáku po ruce - rychle rozmrzne a pak se s ním dají dělat doslova divy. I úplný začátečník v kuchyni zvládne připravit moučník ke kávě i luxusní dezert pro vzácnou návštěvu. Poradíme vám, jak na to.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co připraví začátečník z listového těsta
Základem je hotové těsto nezpracovávat, pouze rozválet - jinak nebude lístkovat:
- Nejrychleji připravíme záviny a štrúdly, které naplníme strouhanými jablky se skořicí nebo tvarohem, mákem a ořechy. Listové šneky plníme kečupem, šunkou a sýrem, po zabalení krájíme na řezy a kolečka pečeme v troubě.
- Další jednoduchou variantou jsou koláče s náplní a s mřížkou, popřípadě s drobenkou nebo řezy na plech. Stačí těsto rozválet, vložit do formy, upéct a polít uvařeným pudinkem. Na něj položíme druhý plát těsta a pocukrujeme.
- Z vyváleného těsta nakrájíme čtverečky nebo obdélníky, které upečeme v horké troubě. Vzniklé polštářky rozloupneme, nastříkáme ušlehanou šlehačku a zdobíme ovocem. Slanou variantu naplníme pomazánkou nebo slanou pěnou.
Trochu zručnosti už potřebují šátečky a taštičky z listového těsta. Spojení růžků nám umožní potření rozšlehaným vejcem, které těsto slepí. Kremrolky a kornoutky potřebují ke svému tvarování formičky, které ne každý má k dispozici. Zkušenější kuchařky si mohou troufnout na věžičky, mističky, rohlíčky nebo splétané slané pečivo se šunkou a sýrem.
Komentáře