Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak pěstovat, sklízet a sušit majoránku. Oblíbená rostlina je důležitým kořením naší kuchyně
Zdroj: Pixabay, Hans

Majoránka je příjemně aromatická rostlina, která se jako koření uplatní v mnoha pokrmech. Majoránku používáme čerstvou nebo sušenou. Výbornou chuť dává polévkám, především bramborovým, zeleninovým a luštěninovým. Hodí se do karbanátků, gulášů, bramboráků a mnoha dalších jídel.

Majoránku si můžeme sami pěstovat na zahradě. Není to náročné a nemusíme jí mít mnoho. Příjemné je, když nám poslouží k obohacení letní kuchyně, po zbývající část roku si obvykle kupujeme sušenou majoránku. Jedná se o nejpoužívanější koření, které je běžně k dostání a jeho cena je nízká.

Pěstování majoránky na zahradě

Sazeničky si můžeme vypěstovat rovnou od semínek, ale snazší je koupit si předpěstované rostliny.

  • Majoránku vyséváme v březnu do pařeniště, skleníku nebo truhlíku.
  • Maličká semínka rozhodíme do menšího prostoru, ale nezasypáváme je zeminou, pouze povrch lehce přitlačíme.
  • Až do vyklíčení udržujeme povrch zeminy mírně vlhký.
  • Vysetá semínka můžeme přikrýt netkanou textilií, aby povrch pomaleji vysychal a malé rostliny měly lepší tepelnou pohodu.
  • V druhé polovině května vysazujeme na záhon nebo do nádob předpěstované sazenice, vždy několik rostlin naráz, a až do jejich zakořenění udržujeme povrch záhonu vlhký. Pak již stačí občasné zalití.
  • Majoránka dobře roste na slunném stanovišti, vyhovuje jí lehká a humózní půda.

Sklizeň a sušení majoránky

Nať majoránky sklízíme pomocí nůžek, a to dříve než rostliny rozkvetou, dokud je nať nejkvalitnější. Sušení natě by mělo probíhat ve stínu, skvělým pomocníkem při sušení je domácí elektrická sušička. Teplota by neměla přesáhnout 35 °C.  Usušenou majoránku odrhneme (tzn. odrolíme) od stonků a uložíme do skleniček se šroubovacím víčkem na suché a temné místo. Usušená majoránka si ponechává příjemné aroma.

Voňavá majoránka dává našim pokrmům ten správný rozměr. V některých jídlech je nepostradatelná a často se používá v kombinaci s česnekem. Podle následujícího videa si můžete usmažit bramboráky. Majoránka i česnek jsou jejich důležitou součástí.

Majoránka je považována za bylinku, která příznivě působí proti nadýmání a podporuje trávení. Podle lidového léčitelství se doporučuje i při nachlazení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky