7 způsobů použití medvědího česneku. Jak z něj připravit pesto a další oblíbená jídla
Začátkem jara, když netrpělivě vyhlížíme první čerstvé vitamíny z přírody, můžeme vyrazit na medvědí česnek. Trhají se svěží zelené listy, které si dopřejeme především zasyrova, ale můžeme je i tepelně upravit.
Sklizeň brzy na jaře
Rozsáhlým porostům medvědího česneku se nejlépe daří na vlhčích místech, často podél říček a potoků v lužních a listnatých lesích. Při mírném počasí začíná česnek vyrážet velmi brzy. Vyznačuje se výraznou vůní. Nejchutnější jsou mladé listy, později začne česnek vykvétat a zatahuje se.
- Pesto z medvědího česneku
- Tvarohové pagáčky s medvědím česnekem
- Míchaná vejce s rajčaty a medvědím česnekem
- Pikantní bramborová polévka s fazolemi a medvědím česnekem
- Rohlíčky s medvědím česnekem a sýrem
- Špenátové karbanátky s čedarem a medvědím česnekem
- Kuřecí roládky s medvědím česnekem
Sezónní sběr medvědího česneku trvá přibližně dva měsíce. Do zásoby si ho můžeme usušit nebo zmrazit. Největší popularitu si získalo česnekové pesto. Čerstvé listy zpracujeme se solí a kvalitním olejem. Pesto využijeme především k těstovinám, je výborné i na steaky či ryby.
Nejprve připravíme kvásek a společně s tvarohem umícháme tužší těsto. Rozválené těsto posypeme pokrájenými listy česneku a podle receptu připravíme a upečeme pagáčky. Nejlepší jsou vlažné, můžeme je podávat k polévce nebo jíst jen tak. Díky tvarohu a česneku jsou příjemně vláčné.
Česnek stačí jednoduše nakrájet nadrobno a používat k posypání jídel. Výborný je na chlebu s máslem. Sypeme jím smažená vajíčka, pomazánky, saláty a cokoliv, k čemu nám jeho výrazná česneková chuť vyhovuje. Používáme ho podobně jako cibulovou nať nebo pažitku.
Medvědí česnek lze přidávat do všech polévek, do kterých bychom přidali i obyčejný česnek. Do luštěninových, zeleninových a bramborových se skvěle hodí. Pokud již nemáme čerstvý česnek, využijeme sušený nebo mražený.
Rohlíčky z kynutého těsta plníme směsí připravenou z nastrouhaného tvrdého sýru, můžeme použít uzený, a z nakrájeného medvědího česneku. Před pečením rohlíčky ještě posypeme sýrem a upečeme dozlatova. Netradiční pochoutka je vhodná i jako pohoštění pro návštěvu.
Medvědí česnek využijeme na dochucení karbanátků. Před přidáním ho nasekáme. Do těchto karbanátků patří i špenát, který nejprve krátce tepelně upravíme a rozmixujeme. Přidáme vejce a strouhaný sýr. Karbanátky pečeme v troubě na vymazaném plechu.
Kuřecí roládky plníme orestovanou směsí z mraženého hrášku, fazolových lusků, kukuřice, mrkve a vajíčka. Maso stočíme společně s listy medvědího česneku, obalíme a opečeme ze všech stran do zlatova. Podáváme s rýží nebo vařeným bramborem.
Jak sbírat medvědí česnek?
Medvědí česnek snadno vypěstujeme na zahradě. Nejlépe se mu daří v polostínu na vlhčím místě. Při sběru nám pomohou nůžky. Je vhodné označit místo, kde máme česnek nasázený, protože později rostliny zatáhnou a mohli bychom cibulky poškodit.
Pokud se chystáme na česnek do volné přírody, dáme pozor na možnou záměnu s jedovatou konvalinkou. Česnek vyráží mnohem dříve, má nezaměnitelnou vůni a roste z cibulky. Kromě pesta si z něj můžeme vyrobit i česnekovou tinkturu.
Komentáře