Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Meruňka patří do rodu slivoňů. Má sladkou oranžovou dužinu kolem větší pecky. Ke svému růstu potřebuje teplo, i když dozrává uprostřed prázdnin. U nás zdomácněla na jihu Moravy a v Česku v okolí Litoměřic.

Po jahodách a třešních nastává období meruněk. Sladké plody se šťavnatou dužinou jsou ovocem, které se uplatní převážně ve sladké kuchyni. Můžeme je zpracovat mnoha způsoby - hodí se k okamžité konzumaci nebo je zavaříme na pozdější dobu.

Meruňky ve sladké kuchyni

Ovoce, zbavené pecek, použijeme na koláče a bublaniny, do sladkých krémů, pohárů, zmrzlin a ovocných omáček. Výborné jsou meruňkové knedlíky z různých druhů těst. Hrncový kompot je připravený za chvíli a takto připravené ovoce může posloužit k dochucení pudinku, tvarohu nebo k výrobě meruňkového želé.

Meruňky ve slané kuchyni

Meruňkové čatní i celé pečené meruňky jsou vynikající k masové pečínce i k uzenině. Sladkoslaný meruňkový dip se hodí ke grilovanému masu. Meruňky můžeme vmíchat do zeleninových salátů nebo je kombinovat s aromatickými sýry (kozí a ovčí sýr, tvarůžky, niva, Camembert).

Zpracování meruněk na zimu

Meruňky patří mezi nejčastěji konzervované ovoce. Připravujeme z nich kompoty, marmelády, džemy a přesnídávky. Oblíbenou pochoutkou jsou sušené meruňky. Mražené meruňky využijeme v zimě stejně jako čerstvé. Meruňkové likéry, sirupy a destiláty patří mezi ty nejoblíbenější. 

Jeden z tradičních meruňkových moučníků je nadýchaná bublanina. Místo meruněk lze použít i jiné ovoce, ale postup je stále stejný, jak se můžete podívat v našem videu:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky