Mochyně peruánská je oblíbenou raritou našich zahrádek. Co potřebuje, aby plodila?
Mochyně peruánská si získává oblibu na našich zahradách díky chutným plodům, které koncem léta dozrávají v malých lampióncích. Plody si můžeme koupit nebo také zkusit vypěstovat. Abychom mohli sklízet, je potřeba splnit rostlině její požadavky. S tím vám poradíme.
Mochyně peruánská se pěstuje ve více odrůdách, proto si vybereme takovou, která bude nejlépe odpovídat našim požadavkům. Pokud máme zkušenosti s pěstováním rajčat, zvládneme snadno i pěstování mochyně - postup je totiž obdobný.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co mochyně potřebuje
Mochyni můžeme pěstovat buď ve větších nádobách nebo na záhonech. Malé rostliny se "nezdají", ale brzy narostou a budou potřebovat dostatek prostoru, aby měly sílu přinášet velkou úrodu.
- Semínka pro předpěstování vyséváme od února do března a rostlinkám dopřejeme teplo, světlo a vláhu. Malé rostliny z výsevních misek přepichujeme do květináčků.
- Mochyně potřebuje včasnou výsadbu z předpěstované sadby, aby stihla brzy narůst a začít včas plodit.
- Vysazujeme ji do venkovních záhonů až po zmrzlých, tedy v druhé polovině května. Mochyně totiž potřebuje také teplo, mráz ji může poškodit.
- Mochyně potřebuje dostatečný prostor pro kořeny. Použijeme buď velké nádoby či pytle, nebo rostliny vysadíme přímo na záhon. Drobnější mochyně ananasová je vhodná pro pěstování v nádobách, ale i jí dopřejeme kvalitní zeminu.
- Mochyně potřebuje výživnou půdu, stejně jako plodová zelenina. Dopřejeme jí dostatek kompostu a v průběhu růstu a plození ji pravidelně přihnojujeme (jednou za týden). Vhodná je populární kopřivová jícha nebo zálivka ze slepičinců.
- Mochyně je velmi náročná na vláhu, což pocítíme zvlášť při pěstování v nádobách. Na záhonech jsou požadavky přece jen trochu nižší. Vhodný je také mulč, který snižuje odpařování vláhy kolem rostlin.
- Mochyně potřebuje oporu, silné rostliny proto včas přivazujeme ke kůlům. Menší forma, ananasová mochyně, oporu nepotřebuje.
- Tvar mochyně upravujeme zaštipováním, odstraníme zálistky ve spodní části rostliny. Menší ananasovou mochyni není třeba zaštipovat.
- A ještě jedna důležitá rada. Mochyně potřebuje "partu". Patří mezi cizosprašné rostliny a pokud budeme mít jen jednu, nemusíme se plodů vůbec dočkat.
- Plody sklízíme postupně, jak dozrávají, obvykle od druhé poloviny srpna, ale záleží na odrůdě, teplotě a včasné výsadbě. Před příchodem mrazíků již sklidíme všechny plody a necháme je rozložené dojít.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Máte zkušenosti s pěstováním mochyně? Napište nám je do komentáře pod článkem.
Podívejte se také, jak pěstovat lilek.
Komentáře