Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Plody muchovníku vzhledem i chutí připomínají borůvky. Podobné je i využití, plody se hodí do moučníků a ke konzervaci
Zdroj: Eva Skoumalová

Plody muchovníku sklízíme v první polovině léta. Chutí a vzhledem připomínají borůvky nebo černý rybíz, zřejmě i díky tomu si získaly popularitu. Muchovník se na zahradách velmi snadno pěstuje a je úrodný.

Muchovník patří k méně známým, ale nenáročným druhům ovoce, které si bez přílišné péče vypěstujeme na zahradě. Plody dozrávají koncem června a v první polovině července na vyšších keřích, které brzy zjara krásně kvetou. Pěstujeme je na osluněných, ale ne příliš suchých místech, občas ke keřům přidáme trochu kompostu a v době narůstání a zrání plodů jim prospěje zálivka. Na podzim se listy muchovníku pěkně zbarví.

Jak sklízet plody muchovníku

Plody sklízíme trháním (např. do menšího kyblíku), které je sice pracnější, ale na rozdíl od lesních borůvek u muchovníku můžeme alespoň pohodlně stát. Někdy se může hodit i žebřík, abychom dlouhé větve, které rostou vysoko vzhůru, nemuseli zbytečně ohýbat. 

Jak zpracovat plody muchovníku

Muchovník začíná plodit brzy po výsadbě a každým rokem je sklizeň větší. Plody se mohou jíst syrové, používáme je také do koláčů, moučníků a kynutých knedlíků. Dají se přidat do jogurtu, obvykle je trochu přisladíme. Mají pěkné a výrazné zbarvení, vzhledem připomínají vzácnější borůvky, aronii nebo černý rybíz. Snadno se mrazí, ale raději si sáčky popíšeme. Můžeme je i sušit a později využít např. do ovocného čaje nebo do perníku na plechu.

Muchovník patří mezi méně známé druhy drobného ovoce, které se snadno pěstují a na zahradě se vyplatí. Keře nejsou příliš náročné na prostor a působí dekorativně - ať už v době květu brzy na jaře, později při sklizni, i na podzim, když se barví listí.

O tom, jak připravit oblíbené koláče a bublaniny, pojednává náš další článek.  

 

Další tipy a triky