Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit pampeliškový med nebo salát z mladých lístků. Jednoduché využití oblíbené bylinky v kuchyni
Zdroj: Top recepty

Jakmile se louky prozáří spoustou květů pampelišek, rádi bychom si je nějakým způsobem uchovali, než se promění v bílé hlavičky. Oblíbenou možností je vaření pampeliškového medu. Používá se při nachlazení a ke slazení čaje, kaší, ovocných knedlíků a dalších jídel.

Pampelišky pro jarní očistu

Brzy na jaře začínají vyrážet svěží zelené listy pampelišek. Na zahradě je můžeme vnímat jako úporný plevel, ale jejich konzumace je prospěšná pro naše zdraví. Listy, které trháme z rostlin v čistém prostředí, obsahují mnoho důležitých látek a živin

Výhody pro naše zdraví

Podle Organicfacts.net má konzumace listů pampelišek (smetanky lékařské) mnoho prospěšných účinků:
  • listy pampelišek pomáhají při čištění organismu (detoxikaci)
  • prospívají naší pokožce, snižují výskyt vrásek a stařeckých skvrn
  • regulují a snižují krevní tlak  
  • snižují zánětlivé projevy na kůži, v orgánech a kloubech
  • mají vysoký podíl vlákniny a působí pozitivně na naše trávení
  • posilují naše kosti, proto jsou vhodné pro prevenci osteoporózy a dalších nemocí, které souvisí s věkem

Pampeliškový med

Jakmile nastane pravý čas uvařit pampeliškový med, vyrazíme nasbírat zlaté hlavičky. Základní dávka se připravuje z 400 květů, 2 litrů vody a 2 kg cukru. Nejedná se o skutečný med, ale spíš o sirup. Čím déle se vaří, tím je hustší. Po uvaření ho nalijeme do skleniček a zavíčkujeme. Používáme ho při nachlazení i jako běžné sladidlo.

Pampelišky na talíři

Používáme pouze mladé lístky, které jsou vhodné pro jarní saláty. Starší listy už jsou příliš hořké. Na snížení hořkosti můžeme vyzkoušet jednoduchý trik - rostlinu na zahradě přikryjeme květináčem, díky tomu listy vybělíme a jejich hořkost se sníží. Listy také můžeme pokapat citrónovou šťávou a dochutit olejem.

Další využití pampelišek

Listy jsou vhodné do smoothies - když budou tvořit jen určitý podíl, další aromatické rostliny (sedmikráska, žebříček, naťová petržel) zmírní jejich nahořklou chuť. Hořkost listů se také částečně odstraní, když je orestujeme nebo podusíme. Můžeme je přidávat do polévek a dušených pokrmů. Připravujeme z nich pesto. Nálev z osmahlých kořínků se používá jako náhražka kávy.
Pampelišek je na jaře všude dostatek a můžeme si je dopřát po libosti. Používáme pouze velmi mladé lístky do salátů a smoothies nebo květy na výrobu pampeliškového medu. Podstatné je nezmeškat tu správnou dobu pro sklizeň.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky