Kapusta je typická podzimní a zimní zelenina. Víte, jak ji vařit, aby neztratila barvu a nečpěla?
Kapusta se používá ve výživě lidí již dlouhou dobu. Je to zelenina nutričně velmi cenná a plná pro zdraví prospěšných látek.
Má značný podíl bílkovin, tuku, sacharidů a vlákniny. Příznivý je i obsah vitamínů C, E a K, z minerálů obsahuje hlavně vápník, fosfor, sodík a hořčík. Kapustu znali už staří Egypťané a její pěstování je rozšířené hlavně v Evropě. Z druhů kapusty je u nás nejznámější hlávková, růžičková a kadeřávek.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Bohaté využití kapusty
Kapusta má pestré použití. Známé a oblíbené jsou polévky, můžeme ji dusit, smažit nebo zapékat, sekáme ji do karbanátků, plníme její listy masem, výborné jsou různé nákypy apod. Růžičková kapusta je výbornou přílohou k masu. Syrovou kapustu připravujeme málokdy, do salátů jsou vhodná jen křehká srdíčka. Poměrně známé je irské národní jídlo colcannon, což jsou zjednodušeně řečeno brambory šťouchané s kapustou a česnekem.
Jak vařit kapustu
Vzhledem k vysokému obsahu čpavých látek kapustu vaříme v nezakrytých nádobách, aby čpavé látky mohly vyprchat. Svědčí jí blanšírování místo prudkého varu. Dlouhým vařením kapusta ztrácí barvu, proto ji vaříme jen nezbytně nutnou dobu. Svěží zelenou barvu si uchová, když ji po uvaření rychle ochladíme ponořením do studené vody.
Jak ochutit jídla s kapustou
Kapustu většinou doplníme masem, slaninou nebo uzeným masem či sýry. Z bylinek se k ní hodí majoránka, oregano, petrželka. Kapusta je hlavně podzimní a zimní zelenina, proto chutná skvěle s kořenovou zeleninou, houbami a česnekem. Tyto chutě spolu velmi dobře „ladí“.
Polévky s kapustou
V polévkách může kapusta tvořit hlavní surovinu nebo doplnit ostatní druhy zeleniny. Někdy se vydatnost polévky zvyšuje jíškou. Můžeme místo ní použít knedlíčky nebo jinou oblíbenou zavářku.
Zapékaná kapusta
S kapustou můžeme zapékat brambory, luštěniny, těstoviny i obiloviny. Vhodné je přidat i maso, často mleté. Povrch sypeme často strouhaným sýrem, který doplní chuť a utvoří chutnou krustu na povrchu.
Plněná kapusta
Kapustovou hlávku rozebereme na listy, které povaříme do poloměkka. Pak u nich vykrojíme nebo sklepneme silné středové žebro, naplníme, zabalíme a zapečeme doměkka. Náplní může být maso i zelenina.
Kapusta jako příloha
Přílohou bývá nejčastěji oblíbená růžičková kapusta. Dusíme nebo opékáme ji obvykle na másle nebo se slaninou a česnekem. Podáváme ji jako přílohu k masitým pokrmům. Také dušená hlávková kapusta patří k českým klasickým zeleninovým přílohám.
Kapustové karbanátky
Nasekaná nebo umletá předvařená kapusta je výbornou výchozí surovinou pro různé sekané, placičky a karbanátky. Hmotu zvláčníme máčenou houskou, ochutíme česnekem a majoránkou. Maso do hmoty není nezbytně nutné. Nahradit jej může třeba uzené tofu. Placičky a karbanátky opékáme na pánvi nebo pečeme v troubě.
Kapusta dokáže být lahůdkovou zeleninou. Náš bohatě zásobený web vás o tom jistě přesvědčí.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Nejoblíbenější recepty z růžičkové kapusty. Proč je nejlepší v zimě?
Češi v zahraničí: V Německu ochutnejte currywurst i lehký bramborový salát. Domů si kupte šunku i pivo, radí Nikita z Berlína
Růžičková kapusta: Zkuste ji třeba s parmazánem, nebo zapečenou se sýrem a smetanou!
Komentáře