Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Odpalované (pálené) těsto je tepelně upravená směs tekutiny, tuku, mouky a posléze vajec, která se přidávají do vychladlé hmoty. Výsledný zákusek je nadýchaný, křupavý a díky hromadící se páře vytváří uvnitř dutinu.

Odpalované těsto je noční můrou většiny hospodyněk. Přitom se není čeho bát - stačí dodržet pár jednoduchých zásad a připravíte pro rodinu nadýchané věnečky jako profík. Poradíme vám postup krok za krokem.

Příprava odpalovaného těsta

Na jednoduchý recept vám stačí suroviny, které máte doma. Nemusíte shánět tuk, obyčejný olej naprosto stačí:

  • Svaříme 300 ml vody a 100 ml oleje se špetkou soli
  • Do vařící tekutiny nasypeme mouku (hladkou nebo polohrubou).
  • Okamžitě začneme vařečkou míchat a otáčet těsto, které se přichytává na dno a stěny kastrůlku - musíme míchat tak dlouho, dokud se hmota nespojí v kouli bez viditelných žmolků. Necháme vychladnout.

Příprava těsta k pečení

Budeme potřebovat 4–5 vajec podle velikosti. Jedno vejce rozklepneme do misky, jedno k těstu. Mícháme pomocí háku nebo ručního šlehače s hnětacími nástavci. Další vejce přidáme, až když se těsto hezky spojí. Proces ještě jednou opakujeme. Těsto musí být tak husté, aby šlo protlačit přes řezanou špičku z cukrářského pytlíku. Pokud je hustší, přidáme ještě jedno vejce a vše pěkně smícháme a prošleháme. Připravíme si plech, který vyložíme pečicím papírem.

Pečení odpalovaného těsta

Zapneme troubu na 180 °C. Naplníme těstem cukrářský sáček s větší řezanou špičkou. Na plech nastříkáme kopečky, kolečka, věnečky, banánky nebo rohlíčky. Pokud nemáme sáček, stačí dvěma lžičkami nanést těsto na plech do tvaru hrudek. Plech zastříkneme vodou a vložíme do vyhřáté trouby. Pak už jen hlídáme a pozorujeme, jak kopečky těsta rostou a růžoví. Troubu nesmíme otevřít! Po upečení otevřeme dvířka trouby tak, aby pára pomaličku unikla. Také můžeme vložit mezi dvířka a troubu vařečku

Čím plníme a zdobíme odpalované těsto

Ještě teplé kousky opatrně nožem podélně nařízneme a rozpůlíme. Necháme je úplně vychladnout. Podle receptu plníme tvary žloutkovým nebo karamelovým krémem, ušlehanou šlehačkou, máslovými krémy, ovocem a čokoládou. Povrch zákusku můžeme namočit do čokolády, polít cukrovou polevou nebo karamelem, ozdobit šlehačkou a ovocem nebo jen poprášit moučkovým cukrem.

Co se dá připravit z odpalovaného těsta

Jeden recept na mnoho způsobů - to je pálené těsto. Připravíte z něj:

Pokud máte z odpalovaného těsta strach, můžete se podívat na přípravu jednoduchých věnečků v našem videu a sami uvidíte, že to není nic složitého:

Sladké drobečky

Bochánky z odpalovaného těsta - profiterolky, éclairky - se nemusí rozříznout. Máme-li po ruce trubičku na plnění koblih marmeládou, vložíme ji do cukrářského sáčku, který naplníme krémem nebo šlehačkou. Trubičkou vytvoříme do bochánku z boku dírku a krém vstříkneme dovnitř. Správně upečené zákusky mají uvnitř dutinu, kterou krém beze zbytku vyplní.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky