Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Olivy se pěstují převážně ve Španělsku, Itálii, Řecku a Sýrii. Lisováním se z nich získává olej, kterému se s nadsázkou přezdívá "tekuté zlato". Středomořská kuchyně je na používání olivového oleje zcela závislá.

Olivový olej se používá už více než 2000 let a Italové, Řekové nebo Španělé si bez něj nedokážou představit den. Používají ho jako univerzální surovinu v kuchyni - olej je skvělý k vaření, k dochucování a nakládání zeleniny nebo masa a sýrů, je uznávaný v přírodním léčitelství i v kosmetice.

1

Co je olivový olej

Olej z oliv je nejstarším olejem v historii vůbec a své místo má i v náboženství. Sklizeň různobarevných oválných plodů s peckou probíhá už po staletí stejným způsobem a stejně se i lisuje. Pro jihoevropany je konzumace oleje stejná jako u nás pití jablečného moštu - dopřávají si ho v neomezeném množství.

2

Jak se dělá olivový olej

Olivovníky se naklepávají dlouhou tyčí, aby zralé olivy spadly. Pouze pro výrobu panenského oleje se nechávají spadnout samy do připravených plachet a pak se ručně sbírají. Olivy se drtí, melou a lisují - vše musí proběhnout do 4 dnů od sklizně, aby se zachovala kvalita oleje. Olej se pak stáčí do lahví.

3

K čemu se používá olivový olej

Podle druhu olivového oleje volíme, kam ho použít. Ten nejkvalitnější olej patří do salátů, marinád a k přímé konzumaci. Méně kvalitní olej najde své využití v přípravě pečiva nebo k vaření. Nejméně kvalitní olej se stejně jako ostatní oleje hodí pro rychlé smažení. Na dlouhé fritování však není olivový olej vhodný.

4

Jaké je další využití olivového oleje

Jako všechny oleje má i olivový mnoho možností využití. Kromě vaření, pečení a dochucování pokrmů se používá jako podpůrný léčebný prostředek (zácpa, žaludeční problémy), při dietách (redukční, cholesterolová), v kosmetice (místo drahých krémů a pleťových masek), v domácnosti (mazání pantů).

5

Jaké jsou druhy olivového oleje

Jsou tři základní druhy oleje:

  • Extra panenský olivový olej - je nejkvalitnější a nejčistší, z ručně vybíraných plodů. Lisuje se pouze mechanicky za přísných hygienických podmínek.
  • Rafinovaný olivový olej se získává lisováním plodů pomocí vysokého tlaku a teploty. Bývá chemicky upraven, ale je nejpoužívanějším olejem vůbec.
  • Směsi olivových olejů se vyrábí zpracováním zbytků po výrobě kvalitních olejů a jejich mícháním. Takový olej není tak kvalitní jako panenský, ale je nejlacinější.

6

Proč je olivový olej zdravý

Tento olej patří mezi 5 nejvíce zdraví prospěšných surovin na světě. Má nižší kalorickou hodnotu než jiné tuky, snižuje cholesterol, působí jako laxativum, je prevencí kardiovaskulárních chorob a má mnoho dalších příznivých vlastností. V dávných dobách byly přírodní oleje součástí prodávaného zboží v každé lékárně*.

7

Jak poznat kvalitní olivový olej

Olivový olej má různé zabarvení podle druhu použitých plodů. Jeho chuť je typicky olivová - mírně hořká a sladká zároveň, se stopami chuti po jablkách, trávě, mandlích, rajčatech. Nekvalitní olej voní zatuchle nebo vyloženě žlukle. Chuť je hořká, konzistence vodová nebo naopak příliš hustá.

8

Proč nesmažit na olivovém oleji

Extra panenský olej, který je nefiltrovaný, obsahuje částečky, které se začnou okamžitě připalovat. Filtrovaný olej ty částečky nemá, ale zahříváním ztratíme živiny, které obsahuje. Kouřový bod olivového oleje je nízký, 160-190 °C, proto se ke smažení a fritování nehodí a zvolíme radši jiný olej.

9

Čím se dá nahradit olivový olej

I jiné druhy oleje se hodí pro kuchyňskou úpravu. Nejvhodnější je olej řepkový, slunečnicový, sezamový, lněný a ve sladkých jídlech také kokosový olej. Dýňový, mandlový, ořechový a podobné oleje jsou nositeli charakteristického aroma a hodí se jen na přípravu určitých pokrmů. Rozhodně nejméně vhodný je olej palmový.

10

Jak skladovat otevřený olivový olej

Olivový olej na vzduchu rychle žlukne. Pokud máme malou domácnost, vyplatí se kupovat malé balení oleje. Skladujeme ho na tmavém místě při pokojové teplotě (spíž, komora, kuchyňská skříňka). Při umístění v lednici olej zhoustne a zakalí se. Otevřenou lahev spotřebujeme co nejdříve.

Typickou středomořskou snídaní a svačinou je opečená bruschetta se zeleninou, sýrem nebo sušenou šunkou, potřená nebo pokapaná kvalitním olivovým olejem. Na přípravu takové snídaně se můžete podívat v našem videu:

(Zdroj: Wikipedie, https://cs.wikipedia.org/wiki/Olivov%C3%BD_olej)

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky