Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Desatero - jak na pampeliškový med. Jak ho připravit, a jak ho využít. Oblíbený sirup oceníme jako chutné sladidlo
Zdroj: Unsplash

Když jsou kolem nás louky plné kvetoucích pampelišek, přemýšlíme, jak je využít, abychom si něco z jejich hodnoty uchovali delší čas. Nejoblíbenější způsob zpracování, který známe ještě od našich babiček, je vaření pampeliškového medu.

1

Kdy a kde sbírat pampelišky na med

Slunečné dny a louky plné zářících květů - to je ta správná chvíle pro sběr. Když začínají kvést, vyrazíme na ně co nejdříve s košíkem. Počasí se může pokazit a deštivé nebo zatažené dny pro sběr již nejsou vhodné. Navíc pampelišky brzy začnou odkvétat. Co se týče místa, vybíráme vždy co nejčistší prostředí.

2

Jak dlouho kvetou pampelišky

Pampelišky kvetou v závislosti na počasínejkrásnější jsou jenom několik dnů. Pokud je promeškáme, budeme si muset počkat rok než vykvetou znovu. Pampelišky vykvétají podle počasí v konkrétním místě, kde se nacházíme. Někde už odkvétají, na jiném místě teprve začínají kvést.

3

Jak se dělá pampeliškový med

Květy pampelišek (bez stonků) vložíme do hrnce a zalijeme vodou. Na 400 květů potřebujeme 2 litry vody. Přidáme tři citrony, které rozkrájíme na kolečka. Pokud použijeme bio citrony, rozkrájíme je i se slupkou, ale nejprve je dobře omyjeme. Směs společně vaříme 15 minut. Potom hrnec odstavíme a vše necháme 24 hodin v chladnu. Poté obsah přecedíme přes hustý cedník nebo přes plátýnko do čistého hrnce. Přidáme 2 kg krystalového cukru a vše společně vaříme asi 1,5 hodiny. Čím déle med vaříme, tím bude hustší a tmavší. Hned po uvaření med nalijeme do malých čistých (vypařených) skleniček se šroubovacími víčky a uzavřeme. Pro jistotu je můžeme ještě zavařit, není to však nutné.

4

Jak dlouho louhovat pampelišky

Pampelišky necháváme louhovat 24 hodin. Když to bude trochu déle nebo naopak méně, určitě to chuti neuškodí. Před louhováním směs krátce vaříme (15 minut). Po louhování ji přecedíme a dovaříme podle potřeby, přibližně 1,5 hodiny.

5

Jak připravit pampeliškový med zastudena

Pampeliškový med se připravuje vařením. Díky vaření totiž získá tu správnou hustotu. Čím déle ho vaříme, tím bude hustší. Neusilujeme však o hustotu tuhého včelího medu, ale spíše o hustotu sirupu. Pampeliškový med není skutečný med, pouze ho připomíná konzistencí, chutí, barvou a způsobem použití. Jedná se vlastně o sirup.

6

Kolik cukru do pampeliškového medu

Na dva litry vody a 400 květů budeme potřebovat 3 citrony a 2 kg krystalového cukru. Množství si upravíme podle našeho počtu nasbíraných květů.

7

Jak dlouho se vaří pampeliškový med

Pampeliškový med vaříme přibližně 1,5 hodiny. Pokud nám připadá nedostatečně hustý, vaříme ho déle. Delším vařením med houstne a tmavne. Získává zároveň více "medovou" konzistenci. 

8

Na co je dobrý pampeliškový med

Pampeliškový med se doporučuje při nemocech z nachlazení. Můžeme si jím osladit čaj (podobně jako včelím medem či sirupem) nebo sladké jídlo na talíři. Hodí se k ovocným knedlíkům a obilným kaším. Osladit můžeme nákypy, žemlovky nebo ovoce s jogurtem. Použití je podobné jako použití včelího medu. Vlastnoručně připravený med můžeme darovat - tento "jedlý" dárek určitě potěší.

9

Jak chutná pampeliškový med

Pampeliškový med je vlastně sirup z květů, včelí med pouze připomíná. Není tak hustý jako obyčejný med - jeho hustota závisí na délce vaření. Čím déle ho vaříme, tím bude hustší. Chuť je specifická, bude nám připomínat rozkvetlé květy pampelišek. Určitě je lahodný a jeho chuť je příjemná. Snadno si ji oblíbíme. 

10

Jak uskladnit pampeliškový med

Pampeliškový med plníme hned po uvaření (za horka) do zavařovacích sklenic, menší skleničky se lépe používají. Kdo chce, může med ve sklenicích pro jistotu zavařit, zvlášť pokud ho vaří více a bude ho skladovat delší dobu. Pak již sklenice uložíme do chladné místnosti. Není třeba uložení v lednici. Med je trvanlivý. Používáme ho podle potřeby.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky