Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zelené natě jsou v chladném období roku sice vzácné, ale některé si můžeme poměrně snadno obstarat. Jednou z nejoblíbenějších možností je pažitka. Její pěstování si oblíbily už naše babičky a my můžeme čerpat z jejich zkušeností.

Buď si pažitku v květináči nebo kelímku jednoduše koupíme nebo použijeme k rychlení rostliny z vlastní zahrady. V tom případě je nejlepší, když si je připravíme už na podzim, dokud není půda zamrzlá, v zimě by bylo "dobývání" rostlin příliš náročné. Přesto však pažitka přemrznout potřebuje, proto trsy necháme přejít mrazem. Můžeme je dát do květináčů, zavlažit a umístit např. do fóliovníku, kde budou trochu chráněné před nepříznivým počasím.

Rychlení pažitky za oknem

Postup při rychlení zvládnou i méně zkušení.

  • Stačí donést květináč s pažitkou domů a nejprve celý očistit, snadno to jde pod sprchou. 
  • Pak dáme květináč na podtácek a pažitku zalijeme. Umístíme ji na světlé místo, nejlépe na okenní parapet.
  • Rostoucí zelenou nať pažitky můžeme postupně několikrát seříznout.
  • Když je již sklizeň nevalná, rostliny přeneseme do chladné místnosti, kde přečkají až do jara. Jakmile počasí dovolí, vrátíme je zpět na záhon.
  • Pokud máme květináčů s pažitkou připravených k rychlení více, nosíme je do teplé místnosti postupně.

Pažitky nemusí být mnoho, i malé množství nadrobno pokrájené natě báječně vylepší polévku, pomazánku, bramborovou kaši nebo smažená vajíčka. Zimní a předjarní počasí si po vitamínech přímo volá, zelené natě nám nabízí jednu z možností, jak si je snadno opatřit. 

Pokud máte pažitky dostatek, tak podle následujícího videoreceptu můžete uvařit oblíbenou pažitkovou omáčku.

 

Komentáře

Další tipy a triky